اقتصاد زیر زمینی چیست؟

اقتصاد زیرزمینی یک اصطلاح عمومی است که برای کلیه معاملات اقتصادی غیرقانونی به کار می رود. دامنه اقتصاد زیرزمینی به نام اقتصاد سایه و اقتصاد غیررسمی بسیار گسترده است.

مبادله کالا و خدمات که تجارت آنها طبق قانون ممنوع بوده و معاملات اقتصادی انجام شده را بدون آنکه اعلامیه های لازم را به مراجع رسمی مطابق با قوانین موجود ارایه و مجوز دریافت کند انجام دهد ، در محدوده اقتصاد زیرزمینی است. به همین دلیل ، اقتصاد زیرزمینی را می توان به عنوان فعالیتهای اقتصادی غیر رسمی تعریف کرد که وارد آماررسمی دولت نمی شوند و به این دلیل مالیات و بدهی های مربوط به آن پرداخت نمی شود.

کل اقتصاد یک کشور از دو بخش ثبت شده و ثبت نشده تشکیل شده است. اقتصاد زیرزمینی نیز تحت پوشش اقتصاد غیر رسمی است. از جمله فعالیت های اقتصادی که در محدوده اقتصاد زیرزمینی قرار دارد فعالیت های غیرقانونی مانند ساخت و فروش مواد مخدر و فعالیت های اقتصادی انجام شده بدون اعلامیه های لازم جهت فرار مالیاتی .

مشخص است که اقتصاد زیرزمینی بر کل اقتصاد یک کشور تأثیر منفی می گذارد.

وجود اقتصاد زیرزمینی باعث:

 • کاهش درآمد های مستقیم مالیاتی و مالیات غیر مستقیم
 • عدم تضمین شغلی وبیمه ای کارکنان
 • ایجاد محیطی از رقابت ناعادلانه
 • افزایش شکاف در توزیع درآمد که منجر به ناعدالتی می شود

دلایل اقتصاد زیرزمینی:

اگرچه اقتصاد زیرزمینی در اقتصادهای توسعه نیافته چشمگیر است ، اما مشخص است که در سالهای اخیر در کشورهای توسعه یافته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. چارچوب و قوانین قانونی ، وضعیت اقتصادی ، عوامل اجتماعی و سیاسی در هر کشور اساس اقتصاد زیرزمینی و اقتصاد غیررسمی در آن کشور را تشکیل می دهد. دلایل زیادی برای تشکیل اقتصاد زیرزمینی وجوددارد که ازجمله:

 • نرخ مالیات بر درآمد بالا
 • سیستم های مالیاتی پیچیده و غیر عملی
 • عدم پذیرش هزینه های بنگاه توسط اداره مالیات
 • توزیع درآمد بد
 • حق بیمه بالای کارکنان
 • نرخ بیکاری بالا و
 • بروکراسی فله ای

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

قاچاق چیست؟

قاچاق عبارت است از حذف کالاهایی که قاچاق یا خارج کردن آنها از یک کشور به منظور تجارت کالای خوب ، مخفیانه و بدون اعلام گمرک ، بدون اعلام یا اجازه بیشتر ممنوع است. از آنجا که قاچاق یک عمل غیرقانونی است ، طبق قوانین همه کشورها جرم محسوب می شود.

قاچاق از زیرشاخه های اقتصاد زیرزمینی می باشد که شایع ترین آنها را می توان به شرح زیر ذکر کرد:

قاچاق مواد مخدر

اقدام به توزیع مواد مخدربه طور غیرقانونی در کشور یا خارج از کشور قاچاق مواد مخدر نامیده می شود. واردات یا صادرات مواد دارای مجوز برای مقاصد قانونی مانند استفاده از مواد مخدر در تولید مواد مخدر و مجوزهای قانونی در این زمینه لحاظ نمی شود.

جریمه قاچاق مواد مخدر در ترکیه و دیگر کشورها

ماده 188 قانون مجازات ترکیه شماره 5237 به روشنی بیان می کند که معرفی و یا تهیه مواد مخدر و مواد روان گردان از خارج از کشور جرم است. براساس این قانون ، افرادی که مواد مخدر یا مواد روان گردان را بدون مجوز یا علیه مجوز وارد یا صادر می کنند ، به 20 تا 30 سال حبس و 20 هزار روز جریمه قضایی محکوم می شوند. جریمه های سنگین در کلیه کشورهایی که قاچاق مواد مخدر جرم محسوب می شود ، اعمال می شود. در برخی کشورها ، جرم قاچاق مواد مخدر با سنگین ترین مجازات ها مانند مرگ یا حبس ابد مجازات می شود.

شهرک‌ها و یا مناطق صنعتی در ترکیه

اگرچه دفتر جرایم مواد مخدر سازمان ملل متحد (UNODC) اعلام كرد كه مخالف مجازات اعدام است ، اما هنوز مشخص است كه مجازات اعدام برای قاچاق مواد مخدر در قوانین 32 كشور جهان از جمله آمریكا وجود دارد. از این میان ، 14 کشور از جمله ایالات متحده آمریکا در عمل حکم اعدام ندارند ، در حالی که قاچاقچیان کشورهایی مانند مالزی ، فیلیپین ، چین ، ایران ، سریلانکا ، ویتنام ، اندونزی ، سنگاپور ، عربستان سعودی به اعدام محکوم شده اند. از آنجا که اطلاعات در کشورهایی مانند عراق ، سوریه ، لیبی و سودان مشخص نیست ، آنچه در عمل انجام می دهند ناشناخته است.

قاچاق اسلحه

ورود اسلحه در رده سلاح گرم به طور غیرقانونی و بدون مجوز تحت نظارت قاچاق اسلحه قرار می گیرد. قاچاق اسلحه طبق قوانین تقریباً همه کشورها جرم محسوب می شود. در ترکیه، مقررات وقانون مجازات مربوط به جرم واقعی در قاچاق سلاح های در دسترس تدوین شده و مشخص می باشد.

قاچاق انسان

ورود غیرقانونی افراد به کشورهایی که شهروند نیستند یا اجازه اقامت یا ویزای ورود با اسناد جعلی را ندارند ، قاچاق انسان نامیده می شود. از آنجا که قاچاق انسان به یک سازمان گسترده نیاز دارد ، معمولاً توسط گروههای سازمان یافته انجام می شود. به طور خاص ، مشخص شده است که تعداد وسایل نقلیه ای که مهاجران سوری را از طریق دریا و از طریق زمین و با حضور ایمنی مسافران به کشورهای اتحادیه اروپا منتقل می کنند ، از طریق دریا و زمین در ازای مبلغ بسیار بالایی ، پس از جنگ داخلی در سوریه وارد کشور ترکیه می شوند. به کسانی که واسطه ورود مهاجران به کشورهای اروپایی از طریق جاده ها و اسناد جعلی هستند ، شبکه های قاچاق انسان نامیده می شوند. قاچاق انسان در بسیاری از کشورها جرم محسوب می شود.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

جرم ربا (Usury) چیست؟

ربا به منظور دستیابی به منافع مالی وام دادن به دیگران با قیمت های بسیار بالا یا علاقه به روش های مختلف است. ربا در ترکیه جرم شمرده شده و جز قانون کیفری ترکیه است که به مقررات مندرج در ماده 241 تنظیم می شود. مافیای وام به اغلب افرادی که کمبود نقدی دارند و به دلایل مختلف قادر به گرفتن وام از بانک نیستند ، چند برابر بیشتر از مبلغ بهره دریافت شده توسط بانکها سود مطالبه می کنند و نرخ سود بدهی به حدی رشد می کند که وام گیرنده در مدت زمان کوتاهی قادربه پرداخت نیست.

مافیا زمین (ملک) چیست؟

اشخاص و گروههایی که با تصرف اراضی متعلق به عموم یا اینکه وارث قانونی ندارند و یا املاک خصوصی و غیرمجاز را با تصرف جز اموال خود در ازای منافع شخصی ، به عنوان یک مافیای زمین عمل می کنند. این افراد به طور غیرقانونی با کارمندان عمومی همکاری می کنند و مالکیت اراضی مورد نظر را به دست می گیرند و آنها را به اشخاص ثالث می فروشند یا برای فعالیت های خود از آنها استفاده می کنند. مشخص است که مافیای زمین بویژه در استانبول و مجاورت بسفر و مناطق دیگر که اجاره آن زیاد است ، به شدت کار می کنند. اعضای مافیای زمین که با احداث ساختمانهای زاغه مانند در مناطق عمومی و غیر منطقه ای مجوز دریافت کرده اند ، با گذشت زمان سود خود را با فروش این مناطق به شرکت های ساختمانی کسب می کنند و سود ناعادلانه ای به دست می آورند.

رشوه خواری چیست؟

پیش پرداخت نقدی یا غیرنقدی برای انجام سودهای غیرانتفاعی یا منافع که برای انجام كاری غیرقانونی پرداخت می شود. رشوه دادن و رشوه گرفتن بدون توجه به میزان یا ماهیت رشوه جرم محسوب می شود. مطابق ماده 252 قانون مجازات ترکیه ، تعریف خواری و رشوه دادن عنوان شده است.

تأثیر رشوه بر اقتصاد

مشاهده می شود که بوروکراسی و مقررات قانونی بیش از حد بالا و سنگین است و رشوه در کشورهایی که شفافیت مالی واقتصادی ندارند بسیار متداول است. رشوه خواری و فساد از مهمترین عواملی است که باعث افزایش بی عدالتی در توسعه اقتصادی و اجتماعی و درآمد می شود. اثرات رشوه بطور گسترده در یک کشور بر اقتصاد آن کشور می تواند ویران کننده باشد:

رشوه خواری براولویت های سرمایه گذاری سرمایه گذاران خارجی تأثیر منفی می گذارد. توانایی انجام مشاغل در کشورهایی که رشوه خواری بالایی دارند ، عدم اطمینان زیادی را شامل می شود.

به خصوص در کشورهای در حال توسعه ، مشاغل کوچک ، که خون حیات اقتصاد است ، نمی توانند از هزینه رشوه خواری دوام بیاورند ، و همین امر بقای آنها را دشوار می کند.

شهرک‌ها و یا مناطق صنعتی در ترکیه

از آنجا که رشوه باعث کاهش درآمدهای مالیاتی می شود ، باعث می شود سرمایه گذاری های عمومی کاهش یافته و به طور ناکارآمد عمل کنند.

رشوه به تغذیه غیررسمی و اقتصاد زیرزمینی کمک می کند. در حالی که مردم بدون هیچ دلیلی ثروتمند می شوند ، درآمد دولت کاهش می یابد.

شرکت هایی که می توانند با دادن رشوه سرمایه گذاری بیشتری کسب کنند و سهم بازار بیشتری را بدست آورند باعث رقابت ناعادلانه می شوند.

در جوامع تحت سلطه رشوه خواری ، توزیع درآمد به دلیل افزایش درآمدهای ناعادلانه و نابرابری فرصت اجتناب ناپذیر است.

رتبه بندی بین المللی فساد

سازمان بین المللی شفافیت (Transperancy International ) در گزارش شاخص فساد تأکید می کند که فساد در کشورهایی که دارای روش های اقتدارگرا هستند بیشتر است. دانمارک در رده بندی یکم و سومالی در رتبه 180 قرار دارد.

پول کثیف چیست؟

وقتی صحبت از پول کثیف است ، عموماً درک می شود که پول حاصل از فعالیت های غیرقانونی است. تعریف و ارزیابی پول سیاه ، که بخشی از اقتصاد زیرزمینی را تشکیل می دهد ، طبق معیارهای قانونی ، اخلاقی ، اقتصادی و اجتماعی متفاوت است. پولی که از طریق ارتکاب اقدامات قانونی به عنوان جرم به دست می آید ، از نظر قانونی پول محسوب می شود و در معرض مجازات های کیفری قرار دارد. پولی که از طریق شیوه هایی که جامعه به عنوان غیراخلاقی در نظر می گیرد سود نیز نامیده می شود ، اما ممکن است از نظر حقوقی جزایی نباشد. به عنوان مثال، پول حاصل از تجارت مواد مخدر از نظر قانونی ، اجتماعی و اخلاقی به عنوان پول در نظر گرفته می شود. پولهایی که از فعالیت های غیرقانونی مانند قاچاق مواد مخدر ، قاچاق اسلحه ، کودکان ، قاچاق زنان و غیره بدست می آید در سراسر جهان پول کثیف محسوب می شود.

پولشویی

روند انتقال درآمدهای ثبت نشده ، که به عنوان پول در نظر گرفته شده و به اقتصاد دوباره ثبت شده منتقل می شود. پولشویی ، یعنی فرایند تبدیل پول نقد به دست آمده از طریق غیرقانونی یا غیراخلاقی به سرمایه گذاریهای قانونی. این فرایندی است که باید در یک فرآیند و به صورت سیستماتیک انجام شود تا منبع پول پنهان شود. روش های مختلفی برای پولشویی به روش های مختلف در هر کشور استفاده می شود.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

متداول ترین روش های پولشویی عبارتند از:

خارج نمودن وجه نقد به صورت نقدی از کشور و سپس بازگرداندن آن به صورت قانونی به کشور.

دفاتر مبادله

پولی که در نتیجه هر جرم و جنایتی حاصل می شود در دفاتر ارزی قابل تبدیل به ارز دیگری است و می تواند به سیستم اقتصادی اضافه شود. با اجرای مقررات مربوط به دفاتر ارزی در 30 ژانویه 2018 ، از استفاده از دفاتر ارزی برای پولشویی جلوگیری شد. براساس این قانون ، دفاتر مبادله به دو گروه A و B تقسیم شده و نیازهای جدید سرمایه معرفی شده است.

اقدامات علیه پولشویی

پولشویی پول ، که در نتیجه اختلالات غیرقانونی و اجتماعی حاصل می شود ، و قانونی شدن درآمد پولی از طریق اقتصاد رسمی ، چنین فعالیت هایی را تشویق می کند تا به طور فزاینده ادامه پیدا کنند. اگر پیشگیری از پولشویی موفقیت آمیز باشد ، منجر به کاهش جرایم به دست آمده نیز خواهد شد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه