شرایط و مزایای خرید ملک در ترکیه

کشور ترکیه به دلیل قرار گرفتن در بین سه قاره آسیا، اروپا و آفریقا از موقعیت بسیار مهم و استراتژیکی برخوردار است که مزایای خرید خانه و ملک در ترکیه توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده است. خرید خانه در ترکیه به دلیل موقعیت جغرافیایی و تاریخی آن یکی از گزینه های اصلی ایرانیان برای سرمایه گذاری است. این کشور به دلیل توسعه روز افزون توجه بسیاری از مهاجرین و دانشجویان را در سراسر دنیا به خود جلب می کند. همچنین با توسعه روز به روز پروژه های املاک و مستغلات در استانبول، خریداران با سلایق مختلف چه در مرکز شهر و چه در اطراف شهر توانایی خریدن خانه را دارند. دولت ترکیه این امر را تسهیل کرده است که در صورتی که افراد خانه ای معادل 250000 دلار در ترکیه خریداری کند می توانند به تابعیت این کشور دست یابند. خریدن خانه در ترکیه از جهات مختلف قابل بررسی می باشد که در این مقاله سعی داریم به شکلی ساده به اساسی ترین موضوعات اشاره کنیم. در ادامه به صورت اجمالی به مزایای خرید ملک و خانه در ترکیه، شرایط و مراحل آن پرداخته می شود.

مزایا خرید ملک در ترکیه

مزایای خرید ملک یا خانه در ترکیه

مزایای خرید خانه در ترکیه بسیار زیاد و قابل توجه افرادی می باشند که قصد مهاجرت به کشور ترکیه را دارند. کشور ترکیه به عنوان یک سرزمین با تاریخ و میراث غنی و جذاب، آب و هوای فوق العاده و زیبا و سواحل جذاب در اکثر شهرهای آن همانند آنتالیا، بدروم و فتحه توجه مهاجرین زیادی را از نقاط مختلف جهان را به خود جلب کرده است. دولت ترکیه برای خرید خانه توسط مهاجرین محدودیت ها و قوانینی را وضع کرده است که قبل از خرید خانه می بایست به این شرایط توجه کرد. موارد و شرایط درج شده در قانون شماره 35 مربوط به املاک و اراضی مصوب در سال 2012 موارد عبارت اند از:

 • خرید خانه می بایست از اراضی و آپارتمان های مشخص شده توسط دولت ترکیه انجام شود.
 • امکان خرید خانه در دهکده ها و یا مناطق روستایی وجود ندارد.
 • در اطراف مناطق نظامی و حساس نمی توان خانه خریداری کرد.
 • ماکزیمم خرید اراضی در ترکیه برای یک تبعه خارجی نمی تواند بیشتر از 30 هکتار باشد.
 • در صورت خرید زمین توسط یک تبعه خارجی، می بایست در طول دو سال اقدام به ساخت زمین کند و پروژه ساخت زمین را به وزارت مربوطه تحویل دهد.
 • جهت اقدام به پروژه های تجاری می بایست مجوزهای لازم از ادارات را قبل از شروع پروژه دریافت شوند.
 • در صورت عدم توجه به موارد ذکر شده، قرارداد خرید باطل و نامعتبر می شود.
 • اگر ملک مورد نظر توسط وزارت مربوطه یا سازمان های امنیتی تایید نگردد قرارداد خرید خانه باطل می شود.
 • در صورت اتمام مهلت قانونی برای شروع پروژه قرارداد باطل می شود.
 • یکی از نکات مهم در قانون تصویب شده در کشور ترکیه این است که افرادی می توانند در این کشور ملک خریداری کنند که تابعیت یکی از کشورهای مجاز باشند. این امکان نیز برای شهروندان ایرانی وجود دارد که در کشور ترکیه به صورت آزادانه اقدام به خرید ملک یا اجاره خانه نمایند.
 • خریدار یا مشاور املاک و یا وکیل قانونی خریدار باید برای انجام مراحل قانونی مربوط به نقل و انتقال قبل از عقد قرارداد می بایست فرم درخواست را به اداره تاپو ارائه نماید.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

مدارک و اسناد خرید خانه در ترکیه

به منظور تکمیل مراحل خرید و بهره مندی از مزایای خرید ملک در ترکیه اسناد و مدارک زیر باید آماده و به وزارت مربوطه ارائه شوند.

 • مدارک خریدار شامل: پاسپورت و کارت شناسایی ترجمه شده ترکی و تایید شده توسط نوتر.
 • سند ملک و اطلاعات کامل در مورد آدرس و مختصات ملک
 • تاییدیه هویت مالک توسط سازمان ثبت اسناد
 • رسید پرداخت عوارض شهرداری
 • دو قطعه عکس 4*6 از خریدار و فروشنده
 • حضور وکیل با ارائه مدارک اصل و کپی با ترجمه رسمی و مورد تایید از وزارت خارجه دادگستری
 • حضور مترجم رسمی

مزایای خرید خانه و املاک در ترکیه

چگونگی و مراحل اخذ اقامت با خرید خانه در ترکیه

طبق قوانین مصوب در ترکیه مهاجرین و سرمایه گذاران خارجی با سرمایه 250000 دلار می توانند در ترکیه صاحب املاک و مستغلات شوند و همچنین این افراد می توانند درخواست خود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام نمایند که این مورد یکی از مزایای خرید ملک و املاک در ترکیه می باشد. بر این اساس افراد می بایست برای حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیارهای تعیین شده توسط دولت ترکیه را حفظ کنند. به منظور این کار افراد خریدار ملک در ترکیه باید ملک خود را به مدت 3 سال حفظ کنند، البته افرادی که دو برابر هزینه مصوب یعنی 500000 دلار برای خرید ملک هزینه می کنند برای اخذ اقامت و تابعیت ترکیه مستثنی می باشند و نیازی به اثبات این شرایط ندارند. بر اساس این موارد شرایط اخذ تابعیت به صورت زیر خلاصه می شود.

 • حداقل سرمایه برای خرید ملک جهت کسب اقامت 250000 دلار می باشد.
 • ملک خریداری شده توسط افراد می بایست 3 سال حفظ شود و مورد معامله قرار نگیرد.
 • ارائه فرم درخواست سرمایه گذاری و اخذ اقامت
 • ارائه دو قطعه عکس سه در چهار
 • ارائه گواهی و وضعیت مدنی
 • ارائه رسید واریز مالیات و رسید پرداخت هزینه ها به وزارت دارایی ترکیه

یک روش دیگر برای اخذ اقامت، اجاره خانه در ترکیه می باشد. البته این اقامت به صورت موقت است که قوانین آن اخیرا نسبت به سال های قبل تغییر کرده و محدود شده است. این اقامت از نوع توریستی می باشد و بر اساس آن افراد اجازه کار و تحصیل در ترکیه را ندارند. این افراد برای کار و تحصیل در ترکیه باید با اخذ مجوز نوع اقامت خود را تغییر دهند. طبق آیین نامه جدید دولت ترکیه اقامت از نوع توریستی به صورت یکساله می باشد و قابلیت تمدید ندارد.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

قیمت ملک در شهرهای مهم و پرتراکم ترکیه

توجه به قیمت خرید هر متر مربع ملک در شهرهای ترکیه یکی از نکات مهم جهت خرید می باشد که متقاضیان باید به آن توجه داشته باشند. شهر زیبای استانبول یکی از گرانترین و بزرگترین شهرهای ترکیه می باشد به گونه ای که در بین 94 شهر دنیا در رتبه 39 جای گرفته است. قیمت هر متر مربع ملک در شهرهای استانبول، ازمیر، آنتالیا و آنکارا (دومین شهر بزرگ ترکیه) به ترتیب برابر با 3961، 3036، 2101 و 1861 لیر می باشد. کشور ترکیه نیز همانند سایر کشورهای دنیا دارای شهرهای زیبا با پتانسیل های مختلف می باشد، اگر از متقاضیانی می باشید که دنبال شهر شلوغ با پتانسیل اقتصادی هستید، شهرهای استانبول و ازمیر مناسب می باشند. و اگر دنبال شهرهای آرام و بدور از سر و صدا و مدرن می باشید شهر آنکارا مناسب می باشد که از مزایای خرید ملک در ترکیه می باشند.

کشور ترکیه در سال 2019 به عنوان دومین دریافت کننده سرمایه خارجی (FDI) شناخته شد. ایالات متحده بعد از آمریکا دومین سرمایه گذار در کشور ترکیه ی باشد. در کل می توان گفت از سال 2016 به بعد روند رو به رشد سرمایه گذاری به دلیل عواملی همچون کودتای 2016، بحران ارزی 2018 و نزدیکی ترکیه به درگیری ها و جنگ های خاورمیانه کاهش پیدا کرده است.

آشنایی با مزایای خرید ملک در ترکیه

مزایای سرمایه گذاری در بازار ملک و مسکن در ترکیه

مزایای خرید ملک در ترکیه در این آشفته بازار ارزی ایران قابل توجه می باشد. سرمایه گذاری در ترکیه برای ایرانیانی که قصد مهاجرت دارند راه حل مناسب و هوشمندی می باشد. افرادی خارجی که در بازار ترکیه سرمایه گذاری می کنند به سه دسته تقسیم می شوند.

دسته اول سرمایه گذارانی هستند که برای گذراندن تعطیلات و اوقات فراغت در ترکیه خانه می خرند که بسیار محبوب است. این دسته از سرمایه گذاران سرزمین زیبای ترکیه را برای گذراندن تعطیلات خود می پسندند و ک ویلا یا آپارتمان در آنجا خریداری می کنند تا هر وقت که دلشان خواست تنهایی یا همراه خانواده به ترکیه سفر کنند و دغدغه هزینه هتل نداشته باشند.

دسته دوم از مهاجرینی می باشند که در ترکیه ساکن می شوند و در آنجا به صورت دائمی زندگی می کنند. این دسته از افراد معمولا مهاجرین یا بازنشته هایی می باشند که ترجیح می دهند باقی عمر خود را در سرزمین بسیار زیبای ترکیه با آب و هوای فوق العاده بگذرانند و از خدمات درمانی با هزینه مناسب بهره مند شوند.

دسته سوم سرمایه دارانی می باشند که به منظور ساخت و ساز و معاملات ملکی اراضی را خریداری می کنند.

متقاضیانی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند جز هر کدام از این دسته ها که باشند برای آن ها ملک با قیمت مناسب پیدا می شود. مزایای خرید ملک در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی، کشورهای حوزه خلیج فارس، آمریکا و کانادا بیشتر قابل توجه متقاضیان در سراسر دنیا قرار گرفته است.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

اما به غیر از مطالب ذکر شده مزایای خرید خانه در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

 • قیمت ارزان نسبت به دیگر نقاط دنیا: خرید خانه برای هر شخصی گران ترین خریدی است که در طول زندگی خود انجام می دهد. در اغلب نقاط دنیا حتی کشورهای پهناور و وسیع قیمت اراضی مسکن گران است. خرید ملک در کشورهای اروپایی هزینه های جانبی زیادی دارد و گران است، اما خرید خانه در ترکیه ارزانتر می باشد و در صورت سرمایه کافی می توان یک ویلا یا آپارتمان لوکس را خریداری کرد. بسیاری از املاک در این کشور نوساز بوده و در موقعیت های بسیار زیبایی از جمله کنار دریا با چشم انداز سرسبز و آرامشی که در آنجا حاکم است قرار گرفته اند. مزایای خرید ملک در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار بیشتر است. به طور مثال با پول یک آپارتمان کوچک یک خوابه در کشور انگلستان به راحتی می توان در ترکیه یک ویلای سه الی چهار خوابه خرید. این دو کشور از لحاظ طبیعت و زیبایی بی نظیرند ولی هزینه ای که پرداخت می کنید در ازای ارزشی که بدست می آورید باید لحاظ شود.
 • دارای آب و هوای مطلوب و مساعد: ترکیه در موقعیت جغرافیایی بزرگ مدیترانه ای قرار دارد که شرایط آب و هوایی کاملا متراکم با طبیعتی چشم انداز دارد. مناطق مختلف ترکیه به دلیل توپوگرافی نامنظم از آب و هوای مختلفی برخوردار است. این کشور از آب و هوای نسبتا معتدل برخوردار است که زیبایی و مطبوع بودن اقلیم در ترکیه یکی از دلایل عمده ای می باشد که بسیاری از افراد در سراسر دنیا به این کشور روی می آورند.
 • زندگی با هزینه های مقرون به صرفه: خرید ملک یکی دیگر از مزایای خرید خانه در ترکیه می باشد که نسبت به سایر نقاط جهان پایین تر است. هزینه های زندگی و خرید خانه در ترکیه نسبت به کشورهای اروپایی بسیار کمتر است و اختلاف زیادی دارند. به گونه ای که می توان با پول اجاره پیش پرداخت خانه در انگلستان، در ترکیه یک ملک خریداری کرد.
 • با خرید ملک در ترکیه می توان اقامت ترکیه را نیز اخذ کرد: با خرید خانه در ترکیه به راحتی می توان با ارائه مدارک ذکر شده درخواست اخذ اقامت خود را به ثبت رساند و اقامت و تابعیت این کشور را اخذ کرد. این مورد یکی از مهمترین مزایای خرید خانه در ترکیه می باشد که دولت ترکیه با این سیاست اتخاذ شده سرمایه گذاران زیادی را جذب کرده است.
 • بازدهی عالی سرمایه گذاری: سرمایه گذاری در بازار املاک این کشور به سبب جذابیت گردشگری ترکیه که در تمام دوره ها و فصل های سال وجود دارد بازده سود آوری دارد. یک سرمایه گذار متفکر می تواند در فصول گردشگری ترکیه سود بالایی کسب کند.
 • مالیات کم: دولت ترکیه برای جذب سرمایه گذاران تصمیم گرفته مالیات دریافتی را کاهش دهد و همین امر باعث شده به احیای بازار املاک و مستغلات در ترکیه کمک شود.

شرایط و مزایای خرید ملک در ترکیه

برآورد اجمالی هزینه های خرید ملک در کشور ترکیه

 • هزینه نقل و انتقال تاپو توسط اداره کل ثبت زمین و کاداستر
 • در دفتر اسناد 4% از ارزش ملک به عنوان مالیات نقل و انتقال پرداخت می شود.
 • مقدار مبلغ مالیات توسط خریدار پرداخت می گردد.
 • ترجمه مدرک اثبات آدرس به منظور افتتاح حساب بانکی در دفتر اسناد رسمی
 • مترجم رسمی
 • وکالت (این مورد به صورت اختیاری می باشد)

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه