اخذ اقامت و تابعیت با خرید ملک و خانه در کشور ترکیه چگونه است

افراد زیادی برای اخد اقامت و تابعیت در کشور ترکیه خرید خانه و املاک در ترکیه را بهترین راه حل می دانند، در این مطلب به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت، پس با مشاورین آلپ همراه باشید.آنچه که افراد خارجی به دنبال خرید ملک در ترکیه هستند، باید بدانند:

در کشور ترکیه ، مالکیت املاک فقط با ثبت در ادارات ثبت اسناد و املاک تأیید می شود. انتقال قرارداد های مقدماتی املاک و مستغلات ، که توسط دفاتر اسناد رسمی صادر شده یا توسط اشخاص حقیقی به صورت کتبی منعقد شده اند ، به خودی خود امکان پذیر نیست. آنها فقط به عنوان یک تعهد برای انتقال مالکیت عمل می کنند و با استفاده از چنین ابزاری تغییر حاصل نمی شود.

مواردی از قبیل وام های رهنی ، وثیقه ها و انواع مشابه محدودیت هایی که ممکن است در رابطه با ملک مذکور وجود داشته باشد و از فروش آن جلوگیری کند ، باید قبل از شروع مراحل کار در اداره ثبت اسناد مربوطه بررسی شود.

سوالات مربوط به املاک ممکن است بصورت آنلاین انجام شود ، جایی که ممکن است از جزئیات خاص شهر ، منطقه ، محله / دهکده ، بخش نقشه و نقشه برای جستجوی ملک استفاده شود. اطلاعات اساسی در مورد وضعیت فعلی املاک و مستغلات باشد. بنابراین از هر نقطه در جهان به صورت آنلاین قابل دسترسی است. اطلاعات شخصی مالک غیرقابل دسترسی است.

اطلاعات کلی

در کشور ترکیه ، اصطلاح “خارجی” با توجه به تملک املاک و مستغلات تحت سه دسته تعریف می شود:

 • اشخاص حقیقی خارجی
 • اشخاص حقوقی خارجی
 • شرکت های ترک با سرمایه خارجی

ماده 35 قانون شماره 2644 ثبت سازمان زمین ، مقرراتی را در مورد تملک املاک و مستغلات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی بیان کرده است. در ماده 36 مقرراتی در مورد شرکت های دارای سرمایه خارجی آورده شده است.

کشورهایی که اتباع آنها واجد شرایط دستیابی به املاک و مستغلات در ترکیه هستند توسط هیئت وزیران تعیین می شود که در صورت لزوم ممکن است شرایط خاصی را برای خریدها نیز تعیین کند.

اخذ اقامت و تابعیت با خرید ملک در ترکیه

محدودیت های قانونی در مورد خرید املاک و مستغلات در ترکیه توسط اشخاص حقیقی خارجی

در صورت اعطای اجازه ، اشخاص حقیقی با تبعیت خارجی می توانند هرگونه املاک و مستغلات را در مناطقی که ملک خصوصی مجاز است (مسکونی ، تجاری ، زمین ، کشاورزی و غیره) خریداری نمایند.

اگر املاک و مستغلات خریداری شده از ساخت و سازهای اخیر نباشد ، مالک خارجی باید ظرف دو سال به اداره دولتی مربوطه مراجعه کند تا بتواند ملک را بازسازی نماید ویا تبدیل به نوساز کند..

یک شخص حقیقی با تبعیت خارجی میتواند املاک و مستغلات خریداری نماید حتی در نقاط محدود و یا مشخص شده از ترکیه و تا سی هکتار زمین کشاورزی خریداری نماید.که در صورت صلاحدید هیات وزیران ممکن است مناطق بزرگتری را نیز بتواند بخرد و مالکیت داشته باشد.

اشخاص حقیقی با تبعیت خارجی نمی توانند املاک و مستغلات را در مناطق ممنوع نظامی یا مناطق امنیتی نظامی در کشور ترکیه خریداری و اجاره دهند. با این حال ، آنها ممکن است با اجازه دفتر فرمانداری ، املاک و مستغلات را در مناطق ویژه امنیتی خریداری و اجاره دهند.

تحصیل مجموع املاک توسط اشخاص حقیقی با تبعیت خارجی نباید از ده درصد کل منطقه ای که خرید املاک شخصی مجاز است ، فراتر رود. در صورت عبور از محدودیت ده درصدی ، درخواست خارجیان برای تحصیل مجاز نیست.

تملک املاک و حقوق توسط اشخاص حقوقی خارجی در کشور ترکیه

در کشور ترکیه ، فقط شرکت های بازرگانی که طبق قوانین کشورهای متبوع خود تأسیس شده اند و دارای شخصیت حقوقی هستند ، می توانند املاک و مستغلات و حقوق محدود را به عنوان اشخاص حقوقی خارجی کسب کنند. از طرف دیگر ، اشخاص حقوقی غیر از این شرکت های بازرگانی (بنیادها ، انجمن ها ،موسسات و غیره) ممکن است املاک و مستغلات را به دست نیاورند و حق و حقوق خود را نداشته باشند.

از طرف دیگر ، مالکیت املاک و مستغلات توسط شرکت های بازرگانی مستقر در کشورهای خارجی مطابق با قوانین کشورهای متبوع آنها و دارای شخصیت حقوقی ، ممکن است در موارد استثنایی اعطا شود و تنها در صورت شرط در مفاد کنوانسیون های بین المللی یا موارد خاص ، ممکن تلقی می شود. قوانین از جمله کدهای خاص شامل مفاد این ماده می توان به قانون شماره 6491 در مورد نفت ترکیه ، قانون شماره 2634 در مورد انگیزه گردشگری در ترکیه و قانون شماره 4737 در مورد مناطق صنعتی در ترکیه اشاره کرد.

توجه: در مورد وام های مسکن ، محدودیتی در مورد وام های مسکن ایجاد شده به نفع اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی وجود ندارد.

تملک املاک و مستغلات و حقوق محدود در شرکت های دارای سرمایه خارجی مستقر در ترکیه.

شرکت های مستقر در ترکیه به عنوان یک شخص حقوقی مطابق با شرایط زیر در گروه شرکت های خارجی قرار دارند:

سرمایه گذاران خارجی پنجاه درصد یا بیشتر سهام را در اختیار دارند و سرمایه گذاران خارجی حق دارند اکثر اعضای هیئت مدیره را منصوب و برکنار کنند.

این شرکت ها ممکن است به منظور انجام فعالیت های مندرج در اساسنامه خود دارای مسئولیت و حقوق محدودی باشند.

برای این منظور ، شرکت ها لازم است ابتدا به دفتر فرمانداری که در آن ملک واقع شده است مراجعه کنند.

از طرف دیگر ، اگر املاک و مستغلات در نظر گرفته شده برای تملک در یک منطقه ممنوع نظامی یا منطقه امنیتی نظامی واقع شده باشد ، کسب ملک منوط به اجازه ستاد کل خواهد بود و اگر ملک در منطقه امنیتی خصوصی واقع شده باشد ، منوط به اجازه دفتر استانداری منطقه مربوطه خواهد بود.

در صورت ارزیابی مثبت، درخواست برای به دست آوردن املاک و مستغلات در ترکیه ، دفتر فرمانداری باید کتباً به شرکت و اداره ثبت اسناد و املاک اطلاع دهد تا ثبت ملک انجام شود.

رویه های زیر نیازی به اجازه از استانداری ترکیه ندارند ، بنابراین درخواست به اداره ثبت زمین ممکن است به طور مستقیم و بدون درخواست مجوز انجام شود:

اخذ اقامت و تابعیت با خرید خانه در کشور ترکیه چگونه است

اخذ وام مسکن در کشور ترکیه

 • تملک املاک و مستغلات در محدوده پرداخت وام مسکن توسط ذینفع رهن
 • انتقال مالکیت املاک و مستغلات و حقوق محدود ناشی از ادغام و تخفیف شرکت
 • مالکیت در مناطق صنعتی سازمان یافته ، مناطق صنعتی ، مناطق توسعه فناوری و مناطق آزاد.
 • خریدهایی که به دلیل معاملات در نظر گرفته شده به عنوان وام در چارچوب قوانین بانکی مربوطه یا به منظور جمع آوری مطالبات تحقق یافته است.

وراثت در کشور ترکیه

در کشور ترکیه ، از حق ارث بیگانگان محافظت می شود. در صورت فوت یک خارجی ، املاک و مستغلات متعلق به آنها به وراث آنها منتقل می شود. اگر وراث واجد شرایط به دست آوردن املاک و مستغلات باشد (اگر از نظر ملیت واجد شرایط باشند و شرایط کلی محدودیت برای هر شخص و در کل کشور اجازه دهد) ، وارث می تواند املاک موروثی را نگه دارد. در غیر این صورت ، چنین شخصی می تواند بلافاصله املاک و مستغلات را انتقال دهد. در غیر این صورت ، وزارت خزانه داری و دارایی باید املاک و مستغلات را بفروشد و قیمت آن را به وارث پرداخت کند.

حق کسب تابعیت ترکیه از طریق خرید املاک و مستغلات

هنگام خرید املاک و مستغلات به ارزش 250،000 دلار و بیشتر ، به اشخاص حقیقی با تبعیت خارجی حق برخورداری از تابعیت ترکیه از طریق روش های استثنایی داده می شود.

برای این منظور ، خارجی ها:

 • باید املاک و مستغلات حداقل 250،000 دلار خریداری کنند
 • در تقاضای تملک باید ذکر کند که آنها املاک و مستغلات را برای این منظور(اخذ شهروندی) خریداری کرده اند و سند مالکیت باید این هدف را ذکر کند و فرد خارجی باید اعلام کند (در بخش فرم که در آن اظهارات صورت می گیرد) که به مدت سه سال حق فروش ملک خریداری شده را ندارد.
 • پس از اتمام مراحل اخذ سند ملک ، تبعه خارجی می تواند با ارائه گواهی صلاحیت صادر شده از طرف مالک ، ضمن مراجعه به ادارات مربوطه تقاضای اقامت یا تابعیت کند.

اقامت و تابعیت با خرید ملک و خانه در کشور ترکیه چگونه است

الزامات مربوط به رویه های ثبت زمین در کشور ترکیه

 • ثبت زمین املاک و مستغلات یا اطلاعات مربوط به دهکده / محله ، بخش نقشه ، قطعه ، ساختمان و بخش مستقل
 • عکس شناسنامه دار یا گذرنامه صادر شده توسط کشوری که فرد خارجی تبعه آن است (ترجمه محضری و معتبر باید برای کارت شناسایی و گذرنامه صادر شده با حروف غیر از الفبای لاتین ارائه شود)
 • اگر رویه شامل وکالت باشد ، سند مربوط به وکالت (حکم مربوط به سرپرستی ، مجوز نامه ، وکالت نامه و غیره)
 • سندی در مورد ارزش بازار فعلی املاک و مستغلات( گزارش ارزیابی ملک) صادر شده توسط شهرداری مربوطه.
 • پس از اتمام مراحل اخذ سند ملک ، تبعه خارجی می تواند با ارائه گواهی صلاحیت صادر شده از طرف مالک ، ضمن مراجعه به ادارات مربوطه تقاضای اقامت یا تابعیت کند.
 • بیمه نامه اجباری زلزله برای ساختمان.
 • یک عکس از فروشنده و دو عکس از خریدار (گرفته شده در شش ماه گذشته ، اندازه 4*6سانتی متر)

اگر هر یک از طرفین به زبان ترکی نتواند صحبت کند ، نیاز به مترجم خواهد بود.

وکالتنامه های صادر شده در خارج از کشور ترکیه

درصورت اعطای وکالت به شخص ثالث ، وکالت باید شامل مجوز مربوط به رویه باشد. علاوه بر این ، وکالت باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • صادر شده توسط کنسولگری های ترکیه به تشخیص خود در مورد املاک و مستغلات.
 • صادر شده توسط مقامات ذی صلاح دارای حق صدور وکالت در خارج از کشور( اسناد رسمی).
 • صادر شده به زبان کشوری که در آن صادر شده است.
 • شامل عکس (با مهر و موم واضح روی عکس)
 • اگر در کشوری که عضو کنوانسیون لاهه است صادر شده است ، آپوستیل را نیز شامل می شود.
 • باید دارای گواهی امضای رسمی امضا وکالت نامه توسط مقام مربوطه باشد و در صورت صدور وکالت نامه در کشوری که کنوانسیون لاهه طرف آن نیست ، امضا و مهر چنین مرجعی توسط کنسولگری ترکیه تأیید شود.

این برنامه همچنین باید ترجمه ترکی محضری و معتبر وکالت نامه را که مطابق با معیارهای لازم است ارائه دهد.

اخذ اقامت و تابعیت با خرید خانه در کشور ترکیه چگونه است

کسب استثنایی شهروندی در کشور ترکیه

با بند (ب) قبل از بند اول ماده 12 قانون شماره 5901 مصوبه در تاریخ 28 ژوئیه 2016 ؛

 • کسانی که با (سرمایه گذاری) در محدوده و مبلغ تعیین شده توسط رئیس جمهور ، اجازه اقامت در (بند اول ماده 31 قانون شماره 6458 )را بدست می آورند.
 • خارجی هایی که کارت فیروزه ای را در دست دارند.
 • ممکن است تابعیت ترکیه را براساس مصوبه رئیس جمهوری ترکیه بدست آورند.

دامنه و مقادیر تعیین شده طبق مقررات جدید منتشر شده در روزنامه رسمی در تاریخ

18 سپتامبر 2018 در زیر تعریف شده است. خارجیانی که هر یک از معیارهای زیر را داشته باشند ، با توجه به تصمیم رئیس جمهور جمهوری ترکیه ، می توانند واجد شرایط تابعیت ترکیه باشند:

 • حداقل سرمایه گذاری با سرمایه ثابت 500هزاردلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیر ترکیه ، به گواهی وزارت صنعت و فناوری.
 • ملکی به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیر ترکیه با محدودیت سند مالکیت در فروش مجدد آن برای حداقل سه سال ، به گواهی وزارت محیط زیست و شهرسازی ، به دست آورد.
 • به موجب گواهی وزارت خانواده ، کار و خدمات اجتماعی ، برای حداقل 50 نفر شغل ایجاد کرده باشد
 • حداقل 500000 ( پانصد هزار ) دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیره ترکیه در بانک های فعال در ترکیه واریز کرده باشد که شرط عدم برداشت حداقل همان مدت حداقل سه سال است ، همانطور که توسط سازمان تنظیم مقررات و نظارت بر بانک تایید شده است.
 • حداقل 500000 دلار یا معادل ارز خارجی یا لیره ترکیه اوراق قرضه دولتی خریداری کرده است با این شرط که حداقل سه سال قابل فروش نیست ، همانطور که وزارت خزانه داری و دارایی تصدیق کرده است.

حداقل 500000 دلار آمریکا یا ارز خارجی معادل آن یا لیر ترکیه سهم صندوق سرمایه گذاری املاک و مستغلات یا سهم صندوق سرمایه گذاری مخاطره پذیر خریداری کرده باشد با این شرط که حداقل برای سه سال قابل فروش نیست ، همانطور که توسط هیئت بازارهای سرمایه ترکیه تایید شده است

جهت دریافت مشاوره

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه