آشنایی با شهرک‌ها و یا مناطق صنعتی در ترکیه

داشتن اطلاعات مناسب درباره‌ی شهرک‌های صنعتی در ترکیه به شما برای رسیدن به موفقیت در کسب و کار خود کمک بسیار زیادی می‌کند. همچنین باید دانست که حمل و نقل، بازاریابی، بهره‌برداری و نزدیکی به منابع مواد اولیه نقش بسزایی در تعیین بهترین تصمیم برای تخصیص سرمایه‌گذاری بر شهرک‌های صنعتی در ترکیه دارد. لازم به ذکر است، اتاق بازرگانی و صنعت ترکیه اعلام کرده است که با توسعه صادرات و تجارت، تعادل در توزیع کسب و کار برای بخش‌ها و زمینه‌های مختلف به شکل قابل توجهی در سال‌های اخیر افزایش یافته است.

به همین دلیل قصد داریم تا در این مقاله به توضیح برزگترین و مهمترین مناطق و شهرک‌های صنعتی در ترکیه بپردازیم.

مناطق صنعتی و یا شهرک‌های صنعتی در ترکیه کدامند؟

به دلیل آب و هوای مطلوبی که در این منطقه وجود دارد گزینه‌ای عالی برای صنعت کشاوزری بوده و از طریق مسیر راه آهن با آنکارا و مسیر آبی با استانبول در ارتباط است. همچنین دارای کارخانجات و کارگاه‌های تولیدات لوازم پزشکی، شیمیایی و قطعات خودرو هست و وجود شهرک‌های صنعتی نزدیک به این ناحیه عامل مهمی در پیشرفت آن بوده است. همچنین در شرق دریای سیاه، دسترسی آسان به آن یکی از فاکتورهای مهم در پیشرفت صنعت ترکیه بوده است.

وجود منابع معدنی مثل ذغال سنگ در شهرک زونگولداغ، معادن مس در شهرک مورگول و معادن آهن در شهر سیواس بر کارخانجات صنعتی ترکیه تاثیر مهمی گذاشته‌اند.

در این ناحیه، بهره‌برداری از معادن شهرک صنعتی زونگولداغ در حال انجام بوده و یکی از پر اهمیت ترین شهرک‌های صنعتی ترکیه است که معادن مهمی در آن واقع شده‌اند. کارخانجات صنایع آهن و فولاد شهرک‌های قره‌بوک و ارغلی از دیگر نواحی مهم این منطقه هستند.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

بهترین منطقه‌ یا شهرک صنعتی اژه

دومین منطقه‌ی بزرگ صنعتی در ترکیه، در حواشی ازمیر واقع شده است. صنعت بافندگی و خوراکی در حال پیشرفت، کارخانجات تولیدات محصولات نفتی و قطعات ماشینی از مهمترین ویژگی‎های این مجموع شهرک‌های صنعتی می‌باشد. با وجود پالایشگاه‌ نفتی در شهرک علیاگا، آیوالیک و ادرمیت تولیدات شکر در شهرک‌ قره‌حصار با رشد بی سابقه‌ای مواجه شده‌ است. همچنین تولیدات سرامیک شهرک کوتاهیه و صنعت پنبه بافی در شهرک آیدین افزایش یافته و دلایل خوبی برای رشد اقتصادی ترکیه در چند سال اخیر هستند.
شهرک‌ها و یا مناطق صنعتی در ترکیه
این ناحیه از تشکیل مهمترین شهرک‌های صنعتی ترکیه به وجود آمده است و دروازه‌ی ورود به آن شهر ازمیر است که بعد از استانبول و آنکارا از پرجمعیت ترین شهرهای ترکیه می‌باشد و می‌توان دلیل آن را دسترسی ازمیر با دیگر مناطق و شهرک‌های صنعتی ترکیه دانست. برای مثال، امکانات شهرک‌های در حال توسعه در حواشی شهرهای ازمیر و استانبول باعث به وجود آمدن شبکه‌های حمل و نقل آبی-خاکی، افزایش دسترسی به منابع مواد اولیه و همچنین ارزان و راحت بودن جابه‌جایی محصولات از جایی به جای دیگر در هر فصل شده‌اند.

بهترین شهرک صنعتی مرکزی آناتولیا ترکیه

شهرک‌های صنعتی ترکیه واقع در آناتولیا مرکزی که توجه بسیاری از سرمایه گذاران را به خود جلب کرده از شهرها و شهرک‌های اسکی‌شهر، قیصریه، سیواس، قونیه، قیریق‌قلعه و آنکارا تشکیل شده اند. در سال‌های اخیر، تحقیقات انجام شده در جنوب شرقی آناتولیا نشان داده که صنایع کشاورزی و دامداری به دلیل حاصلخیز بودن خاک توسعه یافته است.

شهرک چرکس‌کوی که در سال 2012 دارای جمعیتی بالغ بر 84200 نفر بوده و یکی از برزگترین شهرک‌های صنعتی حال حاضر ترکیه هست، در این اواخر توجه بسیاری را با رشد صنعتی روز افزون خود جلب کرده است. صنایع نساجی، شیمیایی و فلزات به شکل گسترده‌ای در این شهرک وجود داشته و دارای پتانسیل سودآوری افزاینده‌ای می‌باشد.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

شهرک صنعتی مرمره ترکیه

منطقه مرمره اخیرا رشد اقتصادی چشمگیری داشته و می‌توان مهمترین دلیل آن را قابلیت حمل و نقل آسان در آن دانست. استانبول، ازمیر، مرسین، بورسا، ایرگلی، کارابوک، اسکندرون، اسکی‌شهر، آنکارا مهمترین شهرها و شهرک‌های توسعه ‌یافته‌ صنعتی ترکیه در این منطقه هستند که باعث بوجود آمدن فرصت‌های شغلی شده‌اند و رشد جمعیت نیز بطور قابل توجهی در آن‌ها افزایش است.

نزدیکی به منابع مواد اولیه از دیگر دلایل رشد صنعت در این ناحیه می‌باشد. برای مثال، رشد صنعت کشاورزی در ناحیه چوکوروا باعث افزایش تولیدات نان در شهر صنعتی قونیه و توسعه تولیدات چای در شهرک ریزه شده است. بیشتر شهرک‌های صنعتی ترکیه در منطقه مرمره و بخصوص استانبول واقع شده‌اند که میتوان از آن‌ها به شهرک‌های صنعتی بورسا، آداپازاری که در این اواخر رشد چشمگیری داشته‌اند و از جمله شهرهای پر رونق صنعتی هستند، نام برد.

بهترین شهرک های صنعتی در ترکیه

در پایان باید گفت که در منطقه مدیترانه‌ای ترکیه شهر چوکوروا سریعترین پیشرفت صنعتی را داشته و جدا از اینکه کارخانجاتی در آدانا و پالایشگاه‌های نفتی که در مرسین وجود دارند شاهد سرمایه گذاری‌های متعددی بوده‌اند، معادن فسفات و فلزات اسکندریه نیز اهمیت بالایی در این منطقه برخوردار هستند. معادن فروم-کروم آنتالیا و آلومینیم شهرک سیدی‌ شهر نیز در این منطقه در حال فعالیت می‌باشند.

به بحث وارد شوید

یک دیدگاه در “آشنایی با شهرک‌ها و یا مناطق صنعتی در ترکیه”

  • محمد مهمانی

    سلام. برای احداث واحد تولیدی در زمینه قطعات پیش ساخته بتونی و بتون اماده میخواستم در شهرک صنعتی مرسین اقدام کنم

مقایسه آگهی ها

مقایسه