صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه

تولد صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه به چند هزار سال قبل بر می‌گردد. مردم ترکیه در طول تاریخ به این موضوع به خوبی پی برده اند که طلا و جواهرات علاوه بر زیبایی خیره کننده، ارزش و کاربردهای مختلفی را می توانند در زمینه های گوناگون داشته باشند و در بازه های زمانی مختلف، برای ساخت کاخ ها و قصرهای باشکوه و مجلل، زیورآلات، ابزار و غیره از جواهرات و طلا استفاده نموده اند. از طرفی ، صنعت جواهرات و طلاسازی قدرتمند و باثبات در هر کشوری ، علاوه بر اینکه یکی از عمده دلایل پایدار بودن اقتصاد هر کشوری می باشد، بر ارزش پول ملی نیز تاثیرگذار خواهد بود و از این رو ترکیه به اهمیت این موضوع به خوبی پی برده است.

در سال‌های اخیر ، صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه ، این کشور را به یکی از بزرگترین و مهم ترین صادر کنندگان جواهرات و فلزات گرانبها در اروپا تبدیل کرده است که با ایتالیا، از قدیمی ترین کشورهای صادر کننده فلزات ارزشمند و جواهرات، رقابت می کند. مردم ترکیه یک سنت تاریخی در پوشیدن طلا و جواهرات دارند و هم‌اکنون بسیاری از افراد در صنعت جواهرسازی ترکیه مشغول به کار هستند. با وجود نیروی کاری عظیم و سنت دیرینه مردم ترکیه در استفاده از طلا و جواهرات، ترکیه به یک کشور ابرقدرت در این زمینه تبدیل شده است. از طرفی، صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه امروزه با رعایت استانداردهای بین المللی کیفیت، به لطف تولید ارزش افزوده بسیار کارآمد و رقابتی است و برای سرمایه گذاران خارجی می تواند سودآوری مطلوبی را حاصل نماید.

صنعت جواهرات و جواهرسازی در ترکیه

صنعت طلاسازی و جواهرات در ترکیه را بهتر بشناسید

از آنجایی که طلا و جواهر به عنوان کالاهای زینتی مهمی به خصوص برای خانم‌ها در نظر گرفته می شود و معمولاً هدیه دادن آن ها به عنوان بخشی از هدایای عروسی و مراسم گوناگون در ترکیه بسیار مرسوم است ، در سال های اخیر تقاضا برای آن ها در ترکیه به بیشترین میزان خود رسیده است و می‌توان جهت حفظ سرمایه از آن ها بهره کافی برد. همچنین می‌ توان گفت که ترکیه بعد از هند از لحاظ سرانه طلای سرمایه گذاری شده در رتبه دوم قرار می‌ گیرد.

بورس طلای ترکیه در سال 1995 و در شهر استانبول تاسیس شد و 50 عضو مجاز دارد، از جمله بانک های تجاری، شرکت های فعال در صنعت طلاسازی و جواهرات و غیره. لازم به ذکر است، طبق قوانین وضع شده از سوی دولت ترکیه، فقط اعضای بورس مجاز به صادرات یا تجارت طلا و جواهرات در کشور هستند.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

ترکیه طلا و جواهرات را به بیش از 100 کشور صادر می کند. بازارهای هدف این صنعت عمدتاً ایالات متحده ، امارات متحده عربی ، ایتالیا ، آلمان ، روسیه ، اسپانیا و اسرائیل هستند. ظرفیت صادرات ترکیه 400 تن طلا در سال است اما کارشناسان تخمین می زنند که این کشور می‌ تواند به ظرفیت بالاتری نیز دست پیدا کند.

صنعت جواهرات و جواهرسازی در ترکیه

استانبول، مهم ترین شهر در صنعت جواهرات و طلاسازی ترکیه

در ترکیه ، حدود 3000 تولید کننده ، 500 عمده فروش و 25000 فروشگاه خرده فروشی وجود دارد. استانبول به عنوان یکی از مهم ترین مناطق تولیدی در ترکیه محسوب می شود که در زمینه سرمایه گذاری و خصوصاً صنعت جواهرات و طلاسازی ، از اهمیت بسیاری بالای برخوردار است. دیگر مناطقی که در این صنعت حائز اهمیت هستند آنکارا، ازمیر و آناتولی می‌ باشند.

بخش عمده ای از تجارت طلا و جواهرات ترکیه در استانبول و در “بازار طلا” انجام می شود. بازار طلا، بازاری محصور با صدها فروشگاه طلاسازی و جواهر فروشی است که جزئی از بازار بزرگ استانبول می باشد.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

در سال 1996، وزارت صنعت ترکیه با حمایت دولت ساخت مجتمع مدرنی به نام Kuyumcukent (شهر جواهرات) را آغاز كرد. هدف از این مجتمع که 180 میلیون دلار در آن سرمایه گذاری شده است ، تمرکز تولید کنندگان و خرده فروشان جواهرات برای ارتقاء صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه بوده است. این ساختمان با مساحت 128000 متر مربعی و با داشتن زیربنایی مدرن و سازگار با محیط زیست، دارای هفت طبقه بوده و انواع مغازه های جواهرفروشی را در خود جای داده است.

این مجموعه همچنین شامل یک هتل پنج ستاره ، یک سالن سینما و موارد دیگر است و حدوداً دارای 971 مغازه ، 448 فروشگاه عمده فروشی و هفت کارگاه تولیدی است.

عمده مشتریان صنعت جواهرات و طلاسازی ترکیه چه کسانی هستند

در سال های 2013 و 2014 بیشترین صادرات این صنعت به ارزش 323 میلیون دلار به ایالات متحده آمریکا صورت گرفت که به خودی خود بزرگترین دستاورد این صنعت پر رونق در 10 سال اخیر به شمار می رود. از مشتریان صنعت جواهرات و طلاسازی ترکیه می توان به امارات متحده عربی اشاره نمود که با 69.9 میلیون دلار واردات جواهرات از ترکیه، دومین مشتری عمده این صنعت به شمار می رود و بخش اعظمی از واردات طلا خود را نیز از ترکیه انجام می دهد. ترکیه با رعایت اصل کاهش هزینه های تولید و در عین حال ، با بالا بردن کیفیت و رضایت مندی مشتریان ، به یکی از برترین کشورهای صادر کننده طلا و جواهرات در منطقه بدل شده است و این موضوع باعث شده تا توجه بسیاری از سرمایه گذاران خارجی به این صنعت پر بازده جلب شود.

طراحی متمایز ، بی نظیر و خیره کننده محصولات شرکت های فعال در صنعت طلا و جواهرات ترکیه از دیگر عواملی است که در موفق بودن این صنعت نقش کلیدی و اساسی را بازی کرده است. در ترکیه شركت ها و کارگاه های تولیدی روزانه بیش از 10 طرح جديد از طلا و جواهرات را توليد مي نمایند و حتي بسیاری از کارشناسان بر این باورند که اين شركت ها می توانند روزانه تا بیش از هفتاد تا هشتاد مدل و طرح جديد را نيز طراحي، تولید و عرضه كنند که این موضوع به خوبی ظرفیت بالای تولیدی آن ها را نشان می دهد.

لازم به ذکر است در آینده ی نه چندان دور ارزش این صنعت به شکل قابل توجه و بی سابقه ای افزایش خواهد یافت و ترکیه می تواند به عنوان یک رقیب قدرتمند برای کلیه کشورها ، به فعالیت خود در این صنعت ادامه دهد.

صنعت جواهرات و طلاسازی در ترکیه

شرکت های پیشرو در صنعت جواهرات و طلاسازی ترکیه

از هزاران شرکتی که در صنعت جواهرات و طلاسازی ترکیه به فعالیت مشغول هستند، 50 شرکت کلیدی و پر اهمیت در نظر گرفته می شود که ما قصد داریم در این مقاله به شرح دو شرکت بزرگ “Favori” و “Goldas” بپردازیم.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

شرکت Favori که در سال 1992 در استانبول تاسیس شد، بزرگترین تولید کننده ، صادر کننده و وارد کننده طلا و جواهرات در ترکیه محسوب می شود. ظرفیت تولید این شرکت طبق آمارهای منتشر شده به 26 تن در سال می رسد که برای چنین شرکتی یک امتیاز محسوب می شود. این شرکت دارای یک کارخانه به مساحت 23000 متر مربعی بوده و دفتر مرکزی آن نیز در شهر استانبول واقع شده است. شرکت Favori سالانه 6000 طرح مختلف از طلا و جواهرات را تولید و عرضه می کند و محصولات خود را در سرتاسر جهان می فروشد. این شرکت هم اکنون 2000 نمایندگی در سرتاسر ترکیه دارد.

دیگر شرکت مهمی که در این صنعت در حال فعالیت است Goldas می باشد که در سال 1993 و در استانبول تاسیس شد. ظرفیت تولیدی کارخانه این شرکت 18 میلیون قطعه طلا و جواهرات در سال است که این رقم برای چنین شرکتی یک مزیت رقابتی محسوب می شود. این شرکت هم اکنون بر روی 60،000 طرح متنوع کار می کند و هر ساله 5000 طرح جدید را به خط تولید خود اضافه می نماید. Goldas یک شرکت سهامی عام است که سهام آن در بورس اوراق بهادار استانبول و در بورس های سهام آلمان ، توکیو ، هنگ کنگ ، لندن و … معامله می شود. این شرکت از بین 500 شرکت بزرگ ترکیه ای در رده های نخستین قرار دارد و طبق گزارشات ، گردش فروش آن در سال های متمادی به 3.58 میلیارد دلار رسیده است. شرکت Goldas به 45 کشور جهان طلا و جواهرات صادر می کند و نمایندگی های انحصاری در سرتاسر جهان به خصوص در آمریکا ، روسیه و چین دارد.

 

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه