اخذ و دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ و دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج در مواد 34 و 37 قانون ورود و اقامت اتباع خارجی در ترکیه از سوی دولت تنظیم شده است که نوعی اقامت کوتاه مدت بوده و به منظور حمایت از خانواده ها، به سرپرست خانواده های اتباع خارجی اعطا می‌شود. از این رو، اعطای اقامت ترکیه از طریق ازدواج برای تابعیت خارجی به شخصی داده می‌شود كه قانون از آن به عنوان “حامی” یا “Supporter” یاد می‌كند.

در این مقاله قصد داریم تا اقدامات و شرایط لازم جهت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج را بیان کنیم و سپس شما را با مزایای ویژه آن آشنا کنیم.

امکان اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج تحت شرایطی خاص صورت می‌پذیرد و مطابق ماده 16 قانون شهروندی شماره 5901 تنظیم می‌شود. مطابق با این قانون، زمانی که اتباع خارجی با شهروندان ترکیه ازدواج می‌کنند می‌توانند با داشتن شرایطی نسبت به اقامت ترکیه از طریق ازدواج اقدام نمایند.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج در داخل و خارج کشور

اتباع خارجی که در ترکیه ازدواج می‌کنند می‌توانند پس از مراسم تعهد مدنی و ثبت نام در اداره ثبت احوال ترکیه، اقدامات لازم را جهت اخذ اقامت انجام دهند.

در صورتی که ازدواج در کشور دیگری انجام پذیرد، طرفین باید به کنسولگری ترکیه در کشور مربوطه مراجعه کنند و ازدواج را تأیید نمایند تا در قدم بعدی به سازمان ثبت احوال ترکیه اطلاع داده شود و امکان ثبت نام اتباع خارجی در ترکیه فراهم گردد. در این صورت زوجین می‌توانند با داشتن مدارک و اسناد لازم و همچنین اخذ گواهی از مراجع مربوطه نسبت به این امر اقدام نمایند.

نکته مهم: هرگونه اطلاعات، اسناد و مدارک ممکن است در طول این روند مورد نیاز باشد. بنابراین به شما توصیه می‌کنیم تا نسبت به اخذ اقامت ترکیه مدارک لازم را همراه خود داشته باشید!

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

اتباع خارجی که متقاضی اقامت ترکیه از طریق ازدواج هستند به همراه همسر ترک خود باید در قرار ملاقات با کارشناس مربوطه حضور داشته باشند. کارشناس ممکن است سؤالاتی را مطرح کند که آیا زن و شوهر با یکدیگر پیوند پایداری دارند یا خیر و یا ممکن است سوالاتی از این قبیل را مطرح کند. اگر مشخص شود که ازدواج دروغین صورت گرفته نه تنها اخذ اقامت ترکیه امکان پذیر نخواهد بود بلکه در صورتی که اجازه اقامت از قبل صادر شده باشد ، مراجع قانونی آن را باطل خواهند کرد.

شرایط لازم برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

 • اتباع خارجی که متقاضی اقامت ترکیه از طریق ازدواج هستند باید حداقل 3 سال از ازدواج آن ها با شهروندان ترکیه‌ای گذشته باشد
 • اتباع خارجی باید به بندهای قانون ازدواج ترکیه پایبند باشند
 • اتباع خارجی دارای وضعیت مساعدی باشند تا امنیت عمومی را تهدید نکنند
 • اتباع خارجی که با شهروند ترکیه ازدواج کرده‌اند می‌توانند در صورت رعایت تمام شرایط فوق با مراجعه به کنسولگری ترکیه در کشوری که زندگی می‌کنند، درخواست اقامت کنند.

آیا اقامت ترکیه در زمان جدایی و طلاق به پایان می‌رسد؟

اگر شخصی که از طریق ازدواج اقامت ترکیه را اخذ نموده است، به هر دلیلی بخواهد از همسر خود جدا شود، تابعیت وی به همان شکلی که هست ادامه می‌یابد. این یعنی، جدایی و طلاق هیچ تأثیری در پایان یافتن تابعیت نخواهد داشت.

اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

اگر همسر ترک فوت شود، آیا حق اتباع خارجی برای اقامت ترکیه از بین می‌رود؟

اتباع خارجی می‌توانند به شرط اینکه حداقل 3 سال از ازدواج آن ها با همسر ترک خود گذشته باشد، اقامت ترکیه را اخذ کنند. این به منزله‌ی آن است که پس از گذشت سه سال از ازدواج، او می تواند تابعیت ترکیه را در هر زمانی که بخواهد درخواست کند. پس می توان این طور نتیجه گرفت که اگر همسر شخصی که دارای تابعیت ترکیه است فوت شود ، حق وی برای اخذ و دریافت شهروندی و اقامت ترکیه همچنان ادامه خواهد داشت.

آیا برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج باید اتباع خارجی مقیم ترکیه باشند؟

به طور کلی لزومی بر مقیم بودن اتباع خارجی برای کسب تابعیت ترکیه نیست. یعنی زوجین صرفا می توانند با گذشت سه سال از ازدواجشان اقامت ترکیه را اخذ نمایند و فرقی ندارد که در چه کشوری حضور داشته باشند.

اسناد و مدارک مورد نیاز برای اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

 • پر کردن فرم درخواست شهروندی
 • کپی شناسنامه همسر ترک
 • کپی موافقت نامه برای اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه به زبان ترکی و کپی از گذرنامه
 • اصل و کپی شناسنامه همسر خارجی
 • گواهی ازدواج و به همراه داشتن چندین کپی از آن
 • سندی که نشان می دهد زوجین در کانون خانواده و در کنار یکدیگر زندگی می کنند (مانند قرارداد اجاره و حساب بانکی)
 • عکس 3*4 پس زمینه سفید که در 6 ماه گذشته گرفته شده باشد

گرفتن تابعیت ترکیه از طریق ازدواج چقدر طول می کشد؟

باید توجه داشته باشید که برای اخذ تابعیت ترکیه باید به سرعت نسبت به آن اقدام کنید زیرا هر چه بگذرد ممکن است روند این طولانی تر از قبل شود زیرا چنین چیزی می تواند شما را به راحتی سردرگم کند و باعث بروز مشغله فکری در شما شود. از این رو، اطلاعات و اسنادی که برای دریافت شهروندی و تابعیت ارئه می شوند باید به شکل درست و کاملا واقعی باشند.

مزایای داشتن اقامت ترکیه از طریق ازدواج چیست؟

هر ساله میلیون ها نفر از سرتاسر جهان به ترکیه سفر می کنند. این کشور دارای مناظر زیبای طبیعی و سازه های تاریخی است که در بسیاری از مواقع مهمترین فاکتورهای اخذ اقامت ترکیه از جانب بازدیدکنندگان و مردم است. خوشبختانه امروزه اخذ تابعیت و گذرنامه ترکیه به سرعت و به آسانی انجام می پذیرد. به طور کلی شهروند ترکیه بودن مزایای بسیاری را به همراه دارد که ما قصد داریم تا در ادامه به بیان آن ها بپردازیم.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

یک از روش هایی که اتباع خارجی می توانند نسبت به اخذ شهروندی و تابعیت ترکیه اقدام نمایند ، خرید ملک یا سرمایه گذاری در ترکیه است. پس از دریافت گذرنامه ترکیه‌ای ، می توانید به 105 کشور بدون داشتن ویزا و 7 کشور از طریق ویزای الکترونیکی سفر کنید. پاسپورت کشور ترکیه در سال 2018 با کسب امتیاز 114 در رتبه 39 قرار گرفت.

کشورهایی که بدون ویزا می توان به آن ها سفر کنید عبارتند از: قطر ، تونس ، اردن ، عراق ، مراکش ، ژاپن ، کره جنوبی ، مالزی ، سنگاپور ، هنگ کنگ ، اندونزی ، برزیل ، آرژانتین ، بلاروس ، بوسنی و هرزگوین ، شیلی ، کلمبیا ، اکوادور ، السالوادور ، جورجیا ، پاراگوئه ، صربستان ، آفریقای جنوبی ، تایلند ، جمهوری قبرس شمالی ، اوکراین و اروگوئه.

دارندگان گذرنامه های ترکیه‌ای همچنین می توانند هنگام ورود به بیش از 42 کشور ، از جمله کویت ، بحرین ، لبنان و برخی از کشورهای آفریقایی ، ویزا این کشورها را به سرعت دریافت کنند. از طرفی، ویزای آنلاین را می توان برای 7 کشور از جمله استرالیا و عمان با گذرنامه ترکیه دریافت کرد.

دریافت اقامت ترکیه از طریق ازدواج

در آینده، اگر مذاکرات و توافق های بین المللی نتیجه مثبتی در روابط اتحادیه اروپا و ترکیه حاصل کنند ، نه تنها شهروند بودن در کشور ترکیه بسیار با ارزش خواهد بود بلکه سطح زندگی بسیاری از افراد را برای اخذ تابعیت ترکیه از طریق ازدواج بهبود می بخشد. این یعنی، علاوه بر شهروند ترکیه بودن ویزای شینگن نیز به شما اعطا خواهد شد.

ترکیه در سال های اخیر شاهد رشد سریعی در پروژه های زیربنایی ، جذب سرمایه خارجی در حوزه های مختلف مانند املاک و اشتغال زایی بوده است. شرکت های سرمایه گذاری در املاک از توسعه صنعت ، تجارت و کشاورزی و به طور جماع تری، از رشد و توسعه در تمامی زمینه ها حمایت می کنند. محصولات صادراتی این کشور مدرن مانند پوشاک باکیفیت و مقرون به صرفه با موقعیت برجسته ای که در چند سال اخیر کسب نموده اند ، ترکیه را به رقیبی جدی در منطقه و در جهان تبدیل کرده اند.

رشد تکنولوژی در زمینه های مختلف ، دستیابی مؤسسات بخش دولتی و خصوصی به اهداف اصلی و مهم از طریق سیاست گذاری های گسترده تر و منعطف تر ، ارائه خدمات راحت از طریق کانال های گوناگون ، تأمین ارتباطات پایدار و یکپارچه برای ارائه دهندگان کالا و خدمات درکلیه بخش های جامعه با ساده ترین راه از مهمترین انتظارات ترکیه در آینده‌ای نزدیک است.

برنامه های استراتژیک دولت ترکیه در جهت ایجاد منابع جدیدی است که باعث تقویت اقتصاد و اطمینان از ثبات و توسعه پایدار در طولانی مدت خواهد شد. این نشان دهنده برنامه زمان بندی شده و دقیقی است که توسط دولت در آغاز دوره دوم دولت جدید ترکیه به اجرا در می‌آیند.

برای مثال ، یکی از بزرگترین پروژه های فرودگاهی در جهان ، پروژه بهره برداری از سومین فرودگاه استانبول بود که به تحقق پیوست. سایر پروژه های بزرگی که در ترکیه انجام می شوند مانند پروژه اضافه شدن خطوط مترو استانبول که همچنان در حال انجام هستند می توانند سرمایه گذاران بسیاری را به خود جذب کنند.

اهمیت اخذ اقامت ترکیه از طریق ازدواج

ترکیه از اهمیت استراتژیک منحصر به فردی بین اروپا و آسیا برخوردار است. قرن هاست که این کشور پلی برای دیدار تمدن ها و فرهنگ های مختلف بوده است. این کشور به عنوان یک مسیر تجاری بسیار مهم بین شرق و غرب نقش مهمی را تا به امروز ایفا کرده است. همچنین ، ترکیه به عنوان یک صادر کننده انرژی و کشوری وسیع و مهم است که پروژه های غول آسایی را در رابطه با پیکربندی خط لوله نفت پیاده سازی کرده است. کشاورزی و دامداری در این کشور می توانند رونق خوبی داشته باشند و آن هم دلیلی بر حاصلخیزی خاک آن دارد. از طرفی، این کشور از سه سمت به دریا راه دارد و کشتیرانی و صنعت توریست در این مناطق از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

استانبول که یکی از پیشرفته‌ترین و پرجمعیت ترین شهرهای ترکیه است، به عنوان ستاره ترکیه و یکی از مکان های محبوب جهان اسلام بشمار می آید. این شهر از نظر طبیعت و آب و هوا بی نظیر است. سایر شهرها و مناطق ترکیه از زیبایی طبیعی ، فضای سبز شگفت انگیز، آب های روان و آبی و سواحل شنی زیبا برخوردار هستند.

مزایای اخذ شهروندان و تابعیت ترکیه از طریق ازدواج در آینده چیست؟

به زودی ترکیه ، قطب تمدن اروپا با جهان باستان و مدرن غربی خواهد بود. شهروندان ترکیه‌ای برای همه کشورها مهم و باارزش شمرده می‌شوند و از این رو موقعیت ها و جایگاه مناسبی برای تجارت به روی آن ها باز می شود.

شهروند ترکیه بودن برای بسیاری از افراد به یک رویا تبدیل شده است و داشتن گذرنامه ترکیه تبدیل به منبع غرور و هدیه ای واقعی شده است که در آینده ای نه چندان به منزله‌ی امتیازی ویژه برای هر فرد قلمداد خواهد شد.

از مزیای اصلی اخذ شهروندی ترکیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • کیفیت بالای زندگی
 • استفاده از فرصت های آموزش پیشرفته و رایگان
 • بهره مندی از خدمات و امکانات عالی بهداشتی و درمانی
 • زندگی در یک کشور آرامش بخش و ایمن
 • عدم وچود ضرورت در مورد ثبت میزان دارایی
 • معافیت از خدمت با درخواست TCBI
 • دسترسی به غذاهای باکیفیت و لذیذ ترکی

در پایان می توان این طور نتیجه گرفت که اتباع خارجی که با شهروند ترکیه ازدواج می کنند پس از تحقق برخی از شرایط ، اجازه اقامت را خواهند داشت. با این حال ، آنها ابتدا باید نسبت به ثابت کردن ازدواج خود اقدامات لازم را انجام دهند ، بنابراین باید یک نسخه از گواهی ازدواج و فرم ثبت نام را تهیه کنید.

با اولین درخواست ، فرم اقامت برای شما صادر می شود تا آن را پر نمایید. این سند به صورت چاپ دوتایی در اینترنت موجود است. شما باید در نظر داشته باشید که این فرم فقط توسط کامپیوتر باید تکمیل و پر شود به همین جهت اگر در تکمیل آن مشکل دارید به دفتر شعب مربوطه مراجعه کنید.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

باید نسخه اصلی این درخواست نامه را به مراجع مربوطه ارائه دهید به همین دلیل نیاز هست تا یک (یا چندین) کپی از ان را نزد خود داشته باشید. در نهایت ، اتباع خارجی می توانند پس از پایاین یافتن مدت زمان مشخص ، نسبت به اخذ ویزا اقدام نمایند.

در صورت وجود هر گونه سوال در این زمینه با ما در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید و یا با کارشناسان مجرب ما در ارتباط باشید. گروه مشاورین سرمایه گذاری آلپ راهنمای شما در این راه خواهند بود.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه