مزایای سرمایه گذاری در ترکیه و فواید این کار چیست؟

انگیزه های سرمایه گذاری در ترکیه

دانستن مزایای سرمایه گذاری در ترکیه و فواید آن به کارآفرینان و بازرگانان این امکان را می‌دهد تابا دانستن مزایا سرمایه گذاری در ترکیه بتوانند بهترین تصمیم گیری ها را اخذ کنند. از این رو، در این مقاله ما قصد داریم به بررسی مزایای سرمایه گذاری در ترکیه بپردازیم تا به شما در این راه یاری رسانیم.

ترکیه به دلیل رشد اقتصادی پایدار، فرصت های سرمایه گذاری بیشماری را ارائه داده است و سرمایه گذاران خارجی بسیاری را به خود جذب می‌‎نماید. طبق آمارهای رسمی، ترکیه هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان را داراست که در سال 2020 میلادی تولید ناخالص داخلی (GDP) آن به میزان 3.8 درصد افزایش پیدا کرده است. مالیات پایین، بازار توسعه یافته منطقه‌ای، زیرساخت ها و موقعیت مکانی عالی از مهم ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه است که از همین رو سرمایه گذاران خارجی، ترکیه را برای راه اندازی کسب و کارهای مختلف انتخاب می‌کنند.

موقعیت مکانی و زیرساخت های عالی برای سرمایه گذاری

موقعیت استراتژیک ترکیه و دسترسی آسان از اروپا و آسیا به آن، شهرهای مهم اقتصادی این کشور را به گزینه های برتری برای بازرگانان تبدیل کرده است. شهرهایی مانند استانبول، آنکارا، آدانا، ازمیر و بورسا می‌توانند انتخاب مناسبی برای این امر باشند. سواحل دریای سیاه، مارمارا، دریای اژه و دریای مدیترانه علاوه بر صنعت حمل و نقل توسعه یافته و پیشرفته، دستاوردهای زیادی را برای بخش های مختلف اقتصادی این کشور به ارمغان آورده اند. این کشور دارای 8،500 کیلومتر خط ساحلی است که در بیشتر آن ها بندرهای مهم و کلیدی قرار دارد که برای انواع کسب و کارهای تجاری می‌توانند کاربردی و مناسب باشند.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

سیستم راه آهن در ترکیه حدود 11000 کیلومتر را پوشش می دهد و به دلیل اصلاحات برنامه ریزی شده و جدید دولت، روزانه در حال رشد و توسعه می‌باشد. نقل و انتقال سریع در ترکیه پیامدهای مستقیمی در بخش های مختلف اقتصادی در کشور و خارج از آن دارد. علاوه بر آن، شبکه‌ی بزرگ حمل و نقل جاده‌ای که دارای سیستمی مدرن و جدید است و حدود 383،000 کیلومتر را پوشش می دهد، می‌تواند یکی از اصلی ترین مزایای سرمایه گذاری در ترکیه نیز باشد.

پتانسیل بالا در بخش های مختلف تجاری ترکیه

صنایع انرژی، ساخت و ساز، شیمیایی و خودرو فرصتی مناسب را برای کسانی که می خواهند 100٪ سود را کسب کنند، ارائه می‌دهند. علاوه بر آن، حوزه تولید حدود 30 درصد تولید ناخالص داخلی سالانه را تشکیل می دهد و بخش گردشگری به دلیل موقعیت مکانی عالی و آب و هوای مناسب کشور که در آن بازرگانان اقامتگاه ها، هتل ها و … را توسعه داده اند از پتانسیل های کاملی برخوردار است. همچنین سرمایه گذاران خارجی که تصمیم می‌گیرند در ترکیه شرکتی را تاسیس کنند، می‌توانند از نیروکار متخصص و مقرون به صرفه ای که در کشور وجود دارد استفاده نمایند.

قانون مربوط به سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه، دسترسی مناسبی را برای همه کارآفرینان و سرمایه گذاران خارج از کشور فراهم می‌کند. با توجه به قوانین مالیاتی جدید ترکیه، بسیاری از شرکت ها از برخی از هزینه ها معاف هستند و مالیات شرکت ها 20٪ تعیین شده است.

” بررسی جذابیت سرمایه گذاری در ترکیه” که توسط بانک جهانی منتشر شده است نشان می‌دهد که ترکیه به عنوان یک کشور دارای پتانسیل، دارای جذابیت سرمایه گذاری به ویژه سرمایه گذاری دراز مدت است. طبق گفته متخصصان شرکت گلدمن ساکس و کارشناسان پرایس‌واترهاوس‌کوپرز، ترکیه می‌تواند در سال 2030 در رتبه دوازدهم اقتصاد جهان قرار بگیرد. این یعنی علیرغم بحران اقتصادی که تقریباً همه کشورهای مهم اروپایی را تحت تأثیر قرار داده است، سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه از سال 2007 رشد داشته است.

علاقه سرمایه گذاران و کارآفرینان خارجی برای تاسیس شرکت و راه اندازی کسب و کار در ترکیه به این دلیل است که این کشور موقعیت استراتژیک بی نظیر بین دو قاره‌ای دارد که همراه با امکانات حمل و نقل بسیار خوب و ابزار لجستیکی بوده و از این رو برای توسعه یک کسب و کار به ویژه در زمینه صادرات و واردات بسیار حیاتی و حائز اهمیت است.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

حقایقی در مورد مزایا سرمایه گذاری در ترکیه

سرمایه گذاران و کارشناسان اقتصادی اطمینان دارند که اقتصاد ترکیه در آینده رشد خواهد کرد و 80٪ از کارآفرینان انتظار بهبود سرمایه گذاری در ترکیه را دارند. این کشور از لحاظ سرمایه گذاری در رتبه دوم جهان و براساس وزارت اقتصاد و سرمایه گذاری برزیل، در جایگاه اول است.

مزایا و فواید سرمایه گذاری در کشور ترکیه

تقریباً یک سوم از سرمایه گذاری های خارجی انجام شده در ترکیه، از سال 2007 تا 2012، توسط شرکت های آمریکایی علاقمند به زمینه هایی از قبیل: خدمات تجاری، صنایع مواد شیمیایی، حمل و نقل و لجستیک انجام شده است. به دلیل وجود مزایای سرمایه گذاری متعددی که در ترکیه وجود دارد، موج عظیمی از سرمایه گذاران اروپایی که عمدتاً از آلمان، فرانسه و انگلیس هستند به این کشور جلب شده‌ است. ترکیه اقتصاد پایدار و قدرتمندی دارد که سال به سال رشد کرده است و به همین جهت انگیزه های خوبی را به بازرگانان علاقمند به سرمایه گذاری در تاسیس شرکت ها ارائه می‌دهد.

استانبول، مزایای زیادی دارد موفق ترین شهر ترکیه در زمینه سرمایه گذاری

بیشتر سرمایه گذاران خارجی، تمایل دارند تا در شهر استانبول شرکت خود را تاسیس نمایند. این شهر یکی از جذاب ترین شهرهای ترکیه برای سرمایه گذاری است و از این رو نیمی از سرمایه گذاری های خارجی، از سال 2007 تا 2012، در این شهر انجام پذیرفته است. سرمایه گذاران خارجی به خوبی زیرساخت های توسعه یافته و اثربخش، نیروی کار ماهر و مقرون به صرفه و همچنین موقعیت مکانی مناسب کشور ترکیه را درک می‌کنند و از این رو تلاش می‌کنند تا از این مزایا به خوبی استفاده کنند. از دیگر شهرهایی که سرمایه گذاران خارجی برای رشد و توسعه کسب و کار خود برگزیده اند می‌توان به ازمیر، آنکارا و بورسا اشاره کرد.

سرمایه گذاری های خارجی در درازمدت به دلیل وجود منابع بسیار رشد می‌یابند و مقامات ترکیه به طور مداوم سعی دارند تا برای از بین بردن بوروکراسی و فساد اداری اقدامات لازم را انجام دهند. اقتصاد ترکیه، همراه با کشورهای بریک، به عنوان یک بازار نوظهور در نظر گرفته می‌شود. بی ثباتی سیاسی که در آغاز سال 2014 به وجود آمد بر رشد اقتصادی کشورها به خصوص ترکیه تأثیر گذاشت. در ادامه می توانید اطلاعات جدید، جزئیات و حقایق جالبی از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه را مشاهده کنید:

  • بازپرداخت کامل مالیات بر ارزش افزوده به سرمایه گذاری ها (حداقل 500 میلیون لیر).
  • براساس آخرین آمار رسمی، ترکیه هفدهمین اقتصاد بزرگ جهان است.
  • تولید ناخالص داخلی گزارش شده در سال جاری و در ماه ژوئن در حدود 174.5 میلیارد دلار بوده است.
  • در سال 2018، ترکیه هفتمین کشور محبوب برای سرمایه گذاری خارجی (FDI) در اروپا بود.
  • حدود 34 درصد از سرمایه گذاری های خارجی انجام شده در سال 2018 مربوط به سرمایه گذاری در بخش مالی ترکیه بود.
  • حدود 24٪ از سرمایه گذاری های خارجی (FDI) در ترکیه در بخش تولید ثبت شده است.

گروه مشاوره سرمایه گذاری آلپ

انگیزه های سرمایه گذاری در ترکیه

از سال 2016، ترکیه دو برنامه تشویقی و انگیزشی مهم را برای جذب سرمایه گذاری در بخش های مختلف ارائه داد: یکی با عنوان “انگیزه های بزرگ (Super Incentives)” و دیگری با عنوان “مرکز جذب(Center of Attraction) “.

برنامه‌ی اول جهت تشویق و جذب سرمایه گذاری در بخش تحقیق و توسعه (R&D) و یا هر زمینه‌ای است که تکنولوژی و فناوری نقش کلیدی در آن ایفا می‌کند، در حالی که برنامه‌ی دوم برای جذب سرمایه گذاران خارجی در مناطق کمتر توسعه یافته در ترکیه و با تمرکز بر افزایش اشتغال و صادرات بود. به طور کلی، ایجاد چنین برنامه های تشویقی به منظور تسریع در سرمایه گذاری های است که به شکل طولانی مدت و در فواصل زمانی گوناگون می‌توانند موجب بهبود وضعیت اقتصادی و کسب سود بیشتر شوند. در نهایت می‌توان گفت که این برنامه ها مناسب کارآفرینانی است که مایل به ایجاد مشاغل در بخش واردات و صادرات در ترکیه هستند.

مزایای سرمایه گذاری منطقه ای و بخش محور در ترکیه

سه ناحیه از شش ناحیه اصلی در ترکیه نسبت به دیگر نقاط، توسعه یافتگی کمتری داشته اند و از این رو هدف دولت، جذب حداکثر سرمایه ها در این مناطق و کمک به رشد و پیشرفت آن ها است. به همین جهت، تسهیلات متنوعی برای کسانی که در قصد دارند تا در این مناطق سرمایه گذاری کنند در نظر گرفته شده است. از مزایای سرمایه گذاری در ترکیه به ویژه در این مناطق می‌توان به شرایط مناسب صنعتی، اقتصادی و تجاری اشاره کرد که به شکلی پایدار بوده و با وجود برنامه های مختلف تجاری، سرمایه گذاران خارجی می‌توانند از این فرصت ها بهره مند شوند.

مزایای سرمایه گذاری های کلان در ترکیه

بیشتر سرمایه گذاری های کلان در بخش هایی مانند نفت و گاز، داروسازی، کشتیرانی، ماهیگیری و خدمات حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی صورت می‌پذیرد. از دیگر بخش های که می‌توانند سرمایه گذاری های خارجی را جذب کنند می‌توان به صنعت خودروسازی و الکترونیکی اشاره کرد که همیشه تقاضا برای سرمایه گذاری های خارجی در این بخش وجود دارد.

دسته بندی که در پایین وجود دارد برای سرمایه گذارانی که قصد دارند در حوزه مشخصی فعالیت کنند می‌تواند مفید واقع شود:

  • سرمایه گذاری در بخش مسکن به جهت رشد و توسعه صنعت گردشگری در ترکیه
  • سرمایه گذاری در بخش حمل و نقل (دریایی، هوایی و زمینی)
  • سرمایه گذاری در بخش بهره برداری از معادن، مراکز ارائه دهنده خدمات درمانی و مراکز خرید
  • سرمایه گذاری در صنایع انرژی و پتروشیمی مانند نفت، گاز

از دیگر مزایای سرمایه گذاری در ترکیه می‌توان به امکان اخذ مجوز اکتشاف و بهره برداری از وزارت صنعت و معدن ترکیه اشاره نمود. برخی از کارآفرینان ممکن است تمایل داشته باشند تا با سرمایه گذاری در مناطق صنعتی سازمان یافته، از تسهیلات های دولتی بهره مند شوند که این امر نیز برای عموم امکان پذیر خواهد بود.

مزایای سرمایه گذاری در ترکیه

یکی از موارد ضروری و پر اهمیتی که لازم است آن را بدانید، امکان سرمایه گذاری در مناطق توسعه یافته ای از ترکیه است که می‌توانید با فعالیت در این مناطق، از امتیازات متنوعی بهره مند شوید. این امر، به کسانی که می‌خواهند سرمایه گذاری کلانی انجام بدهند می‌تواند موثر واقع شود.

قوانینی که تنظیم کننده سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه است مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و بیان می‌دارد که باید از همه‌ی سرمایه گذاران خارجی بدون هیچ گونه تبعیضی در این کشور استقبال شود. قوانینی که برای سرمایه گذاری های خارجی در ترکیه وضع شده است با شماره های 4875 و 5084 می‌باشند. این قوانین برای حمایت از حقوق سرمایه گذاران بوده و مادامی که شهروندان خارجی به این قوانین احترام بگذارند، می‌تواند به راحتی در ترکیه سرمایه گذاری کنند.

از همین رو، قبل از آغاز سرمایه گذاری در ترکیه، یک کارآفرین خارجی باید مقررات اصلی مربوط به حوزه کسب و کار را در این کشور به خوبی بداند.

موافقت نامه های بین المللی که توسط ترکیه به امضا رسیده اند

ترکیه برای حمایت از سرمایه گذاری های خارجی توافق های دو جانبه بسیاری را با دیگر کشورها به امضا رسانده است. از طریق این توافق نامه ها، برای بازرگانان خارجی علاقمند به سرمایه گذاری در ترکیه و افزایش حجم سرمایه در اقتصاد، شرایط مطلوبی ایجاد شده است.

به منظور اطمینان از فضای مناسب تجاری برای سرمایه گذاران خارجی در ترکیه، مقامات این کشور بیش از 70 معاهده مالیاتی مضاعف را امضا کرده اند تا سرمایه گذاران این کشورها از پرداخت مالیت معاف شوند.

یکی از مزایای مهم سرمایه گذاری در ترکیه، آزاد بودن فضای تجاری بین ترکیه و کشورهای عضو اتحادیه اروپا است به شکلی که می‌توان بدون هیچ گونه محدودیتی به فعالیت در این زمینه پرداخت.

ترکیه برای سال های آینده، امکان عضویت در اتحادیه اروپا را آماده می‌کند تا از این طریق راه را برای کلیه سرمایه گذاران، بازرگانان و کارآفرینان هموارتر نماید.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه