چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه در سال 2023 به چه صورت می‌‌باشد

چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه در سال 2023

نگاهی به چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه در سال 2023 خواهیم انداخت، روز جمهوری ترکیه یک روز بسیار مهم و تاریخی برای مردم ترکیه است. این کشور در آستانه آغاز دهه منتهی به 2023 ، صدمین سالگرد جمهوری است که توسط مصطفی کمال آتاتورک و همراهانش تاسیس شده است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور طی یک چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه را در نظر دارد که کشور ترکیه هدف ملی خود را تعیین کرده است و می خواهد ترکیه را به یکی از 10 اقتصاد بزرگ جهان تا سال 2023 تبدیل کند. زمان خوبی است که به طور خلاصه به 90 سال گذشته نگاهی بیندازیم ، اما حتی بیشتر از آن ، برای نگاه به آینده و آینده سه سال ببینید چه نوع ترکیه ای در نیمه اول قرن 21 ظهور می کند.

ترکیه صدمین سالگرد تولد خود را در سال 2023 جشن خواهد گرفت. حزب حاکم عدالت و توسعه (حزب عدالت و توسعه) پیش از این سال 2023 را سالی قرار داده است که مجموعه ای از اهداف بلند پروازانه اقتصادی به نتیجه می رسد.

طبق این چشم انداز ، تا سال 2023 ، ترکیه یک قدرت اقتصادی با 2 تریلیون دلار (51/16 تریلیون لیر) اقتصاد ، درآمد سرانه 25000 دلار و صادرات 500 میلیارد دلار خواهد بود.

برای مقایسه ، در سال 2014 ، ترکیه با تولید ناخالص داخلی (تولید ناخالص داخلی)

800 میلیارد دلار ، درآمد سرانه فقط بیش از 10 هزار و 160 میلیارد دلار صادرات ، هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان بود ( از رتبه 17 در سال 2013 پایین آمده است).

چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه در سال 2023 چگونه است

روسیه در حال حاضر با تولید ناخالص داخلی که تقریباً دو برابر کشور ترکیه است ، دهمین مکان در رده بندی جهانی را در اختیار دارد. اهداف حزب عدالت و توسعه بلند پروازانه است و بسیاری از اقتصاددانان معتقدند که ممکن است دور از دسترس باشد.

با این حال ، اکثر اقتصاددانان و تحلیل گران سیاست موافقند که هدف بالا نمی تواند هیچ ضرری داشته باشد و احتمالاً منافعی هم به همراه دارد.

رویکرد غربی در چشم انداز رشد و توسعه کشور ترکیه

دنیای غرب در موفقیت اقتصادی ترکیه سهم استراتژیک دارد.

رویکرد اول : یک ترکیه مرفه احتمالاً پایدار خواهد ماند و به عنوان یک متحد قابل اعتماد و حمایت از غرب باقی خواهد ماند.

موضوع اول: گرچه نه به طور مداوم ولی از تقویت ارزش های دموکراتیک پشتیبانی می کند ، تحولی که پیوندهای ترکیه و غرب را بیشتر تقویت می کند.

رویکرد دوم ، غرب خود می خواهد از ترکیه ثروتمندتر از لحاظ اقتصادی سود ببرد. در سال 2015 ، ترکیه چهارمین بازار صادراتی اتحادیه اروپا و ششمین منبع صادرات بزرگ آن بود.

ثروت بیشتر همچنین به معنای فرصت های سرمایه گذاری بیشتر در ترکیه در هر دو جهت است.

رویکرد سوم ، یک ترکیه مرفه می تواند میزبان ، استخدام و در نهایت ( در صورت لزوم) جذب تورم پناهجویان سوری خود شود و ترکیه را به یک کشور مقاوم تر در نوع خود و یک همسایه و شریک قوی تر برای اروپا تبدیل کند.

بنابراین چه چیزی برای اقتصاد کشور ترکیه تا پایان سال 2023

امکان پذیر است؟

قبل از آغاز قرن دوم جمهوری ، ترکیه طی هشت سال آینده با چه چالش هایی روبرو خواهد شد؟

رشد و توسعه کشور ترکیه در سال 2023 چگونه خواهد بود

حرکت رو به جلو چشم انداز رشد و توسعه در کشور ترکیه

اگر کشور ترکیه بخواهد یک جهش چشمگیر رو به جلو انجام دهد ، همانطور که توسط حزب عدالت و توسعه مشخص شده است ، اقتصاد ترکیه باید از “دام با درآمد متوسط” فرار کند به سمت دشواری بسیاری از کشورهای در حال ظهور از وضعیت کم درآمد برای دستیابی به رشد مداوم برود ، به جای اینکه در سطوح متوسط درآمد سرانه قرار گرفته شود.

در توضیح معضل دام با درآمد متوسط ، بانک جهانی استدلال می کند که عوامل و مزایایی که رشد بالایی را در کشورهای دارای درآمد متوسط دارند در طول مراحل توسعه نیروی کار کم هزینه و پذیرش آسان فناوری (از توسعه یافته تر ایالات) را استخدام کرده و وقتی به سطح متوسط از درآمد رسیدند ، اخراج و آنها را مجبور به یافتن منابع جدید رشد می کنند.

و این موضوع چالش کشور ترکیه در یافتن منابع جدید رشد اقتصادی است. در اقتصاد کاملا جهانی امروز ، این معمولاً به معنای توسعه بخشی با فناوری پیشرفته است که می تواند کالاها و خدمات را برای صادرات و همچنین برای اقتصاد داخلی تولید کند.

این بخش های رشد فناوری پیشرفته ، به نوبه خود ، به توسعه نیروی کار بسیار ماهر نیاز دارند. امروز ، اقتصاد ترکیه فاقد بخش قابل توجهی با فناوری پیشرفته و نیروی کار ماهر مورد نیاز برای پیشبرد چنین رشدی است.

تاریخچه کشور ترکیه دشواری انتقال از کشوری با درآمد متوسط به کشوری با درآمد بالا را نشان می دهد ، که توسط بانک جهانی در سال 2016 به عنوان درآمد سرانه حداقل 12736 دلار تعریف شده است. از 101 کشور واجد شرایط درآمد متوسط در سال 1960 ، تنها 13 کشور دیگر بیش از نیم قرن بعد به عنوان کشورهایی با درآمد بالا ظاهر شده اند.

ترکیه در سال 1955 از وضعیت کم درآمد به سطح متوسط درآمد پایین رسید و نیم قرن در آنجا ماند تا اینکه در سال 2005 توانست به عنوان یک کشور با درآمد متوسط بالا طبقه بندی شود.

طبق تعاریف بانک جهانی در سال 2016 ، کشوری با درآمد متوسط و متوسط پایین تر یکی از کشورهای با درآمد سرانه بین 1046 تا 4125 دلار است. یک کشور با درآمد متوسط به بالا دارای درآمد سرانه بین 4126 دلار و 12،735 دلار است.

در سال 2023 توسعه کشور ترکیه چگونه خواهد بود

اقتصاد ترکیه در دهه اول این قرن ، به دنبال بحران مالی سال 2001 ، با درآمد سرانه تقریباً سه برابر شد و از 3500 دلار در سال 2002 به 10 هزار و 400 دلار در سال 2008 رسید. کشور ترکیه از آن زمان تاکنون عمدتا در سطح 10 هزار دلار گیر کرده است.

با وجود عدم موفقیت در انتقال به گروه پردرآمد ، کشور ترکیه به وضوح در انتهای سطح درآمد متوسط قرار دارد. در دسامبر 2014 ، بانک جهانی کشور ترکیه را در “آستانه اقتصاد پردرآمد” توصیف کرد.

علاوه بر این ، رشد ترکیه بین سال های 2002 و 2012 به طور گسترده ای فراگیر بود ، که با کاهش قابل توجه نرخ فقر ، رشد عمده در اندازه طبقه متوسط و برابری میان نرخ مصرف 40٪ پایین جامعه و رشد ملی مشخص شد.

همچنین نمی توان گفت که کشور ترکیه از وضعیت متوسط درآمد برخوردار است و بتواند آن را تحمل کند. اقتصاددانان در مورد اینکه چه مدت یک کشور باید وضعیت درآمد متوسط خود را حفظ کند قبل از اینکه “گرفتار” شناخته شود اختلاف نظر دارند.

برخی از این تعاریف کشور ترکیه را به عنوان واجد شرایط می دانند ، در حالی که برخی دیگر چنین نیستند. با هر محاسبه ، 11 سال ترکیه در ردیف گروه پردرآمد با درآمد متوسط است.

با این وجود کشور ترکیه با بسیاری از مشکلات مشخصه با کشورهایی که در وضعیت درآمد متوسط ، از جمله کسری مداوم حساب جاری ، اقتصادی مبتنی بر تولید و خدمات با فناوری پایین و متوسط و نه نوآوری قرار دارند مواجه است.

“صنعت با دهه 1990” همانطور که یک اقتصاددان گفت : مشکلات حاکمیت قانون و خود مختاری نهادی و یک سیستم آموزشی ناکافی در کشور ترکیه وجود دارد. بهبود در این زمینه ها به ترکیه کمک می کند تا یکی از مشکلات اساسی اقتصادی خود را که کمبود سرمایه گذاری ، چه خارجی و چه داخلی است برطرف کند و در نتیجه بهبود آن به رشد پایدار کمک خواهد کرد.

عامل خاورمیانه

“نکته مهم مربوط به “قدرت نرم” کشور ترکیه است ، به ویژه در خاورمیانه و جهان اسلام می باشد. این در حال حاضر بسیار موثر است ، اما می تواند به ترتیب بزرگتر ، حتی بیشتر رشد کند. پیوندهای تاریخی ، فرهنگی و عاطفی ترکیه به ویژه با کشورهای عربی عمیق و مستحکم است.

“هیچ کس از ترکیه نمی تواند در این سرزمین ها احساس غریبی کند ، چراکه با معماری مشترک ، صدای موسیقی آشنا ، غذاهای مشابه و جشن تعطیلات مذهبی مشترک مشخص شده است. البته این موضوع برای بازدیدکنندگان عرب از ترکیه هم صدق می کند.

“آتاتورک میراث روابط همسایگی خوب ، اما همچنین میراث سختگیرانه صلح و عدم مداخله در امور سیاسی داخلی سایر کشورها را به یادگار گذاشت.

“نفوذ ترکیه در منطقه ، که طی ده سال گذشته بسیار تقویت شده است ، باید بر اساس قدرت موفقیت آمیز اقتصادی ، فرهنگی و دموکراتیک ترکیه باشد ، نه بر اساس تلاش برای هدایت دیگران به هر روشی یا دخالت در خارج از مرزهای ما که آینده کشورهای عربی در دست آن ها است و باید باشد و نه ترکیه و نه ایالات متحده نمی توانند آن آینده را رقم بزنند. به ویژه در خاورمیانه ، که در گذشته از قدرت استعماری و امپراتوری ناشی از خارج از منطقه رنج می برده است ، دخالت های خارجی همیشه مورد انزجار است ، حتی اگر با بهترین اهداف باشد.

آینده تجاری در سال 2023 در کشور ترکیه

“در دراز مدت هیچ مردمی یا کشوری دوست ندارد که از خارج از کشور به کشورشان مداخله شود ، حتی اگر در کوتاه مدت باشد و جناح های مختلف برای پیشبرد اهداف خود درخواست تجدید نظر کنند و کمک به شکل تلاش برای میانجیگری بی طرف و همچنین کمک های بشر دوستانه ممکن است اغلب لازم و بسیار مطلوب باشد.

“کشور ترکیه و در حال حاضر نیز نقش مهمی در زمینه انسان دوستانه که در سومالی دارد می تواند از آن بهره ببرد . همچنین مسئولیت محافظت از همه انسان ها در معرض تهدید شدید ، در چارچوب سازمان ملل متحد است ، اما به نظر نمی رسد که ترکیه بخواهد به نوعی قدرت نئو امپراتوری در خاورمیانه تبدیل شود. این امر باعث سو استفاده و تضعیف قدرت واقعی و مثبت کشور ترکیه می شود اما ترکیه می تواند خدماتی در صلح ، توسعه اقتصادی ، حقوق بشر و دموکراسی داشته باشد.

“بر این اساس است که ایالات متحده و کشور ترکیه می توانند با هم همکاری کنند. اگر ترکیه بتواند نمونه درخشان موفقیت اقتصادی و صلح و آزادی داخلی را ارائه دهد ، این تأثیر بسیار بیشتری بر منطقه خواهد داشت ، در نتیجه باعث سیاست خارجی می شود که مرز مداخله مستقیم داشته باشد.

“به گفته بانک جهانی ، عناصر لازم برای فرار از دام با درآمد متوسط عبارتند از: “… اقتصادی باز برای تجارت و (سرمایه گذاری مستقیم خارجی) ، یک چارچوب اقتصاد کلان پایدار که تورم کمتری را ایجاد می کند و وابستگی را به ورودی سرمایه خارجی محدود می کند ، کم وابستگی جمعیتی و افزایش نرخ مشارکت در نیروی کار ، مهارت کافی که حرکت به سمت تولید مبتکرانه تر ، فضای تجاری سالم و موسسات اقتصادی قوی را که حاکمیت قانون را تأمین می کنند ، (و همچنین) دولت موثر و پاسخگو را تسهیل می بخشد.

“در جای دیگری در همان گزارش 2014 در مورد کشور ترکیه بیان شده است : بانک جهانی ادعا کرد که ” بهبود پیشرفت در قانون ، در پاسخگویی و شفافیت عمومی و در تلاش برای کارآفرینی و نوآوری برای ترکیه برای تکمیل انتقال به اقتصاد درآمد می باشد. “

“این مقاله به طور خلاصه موضوعاتی را توصیف می کند که ترکیه قصد دارد گام های اساسی در رسیدن به اهداف 2023 آک پارتی را برداشته و طبقه بندی کشوری با درآمد بالا را بدست آورد.

“این موضوعات به دو دسته گسترده تقسیم می شوند: اصلاحات اقتصادی کلان و سایر اصلاحات اقتصادی ، نهادی ، آموزشی و سیاسی با تأثیر اقتصادی و با دسته دوم شامل اصلاحات نهادی ، آموزشی و سیاسی.

“ترکیه با رشد سریع بخش اجتماعی خود ، تروریسم را تا حد بسیار بیشتری پشت سر گذاشته است. اقتصاد آن پایدار است و این کشور در بخش های جهانگردی و کشاورزی دارای امتیاز می باشد.

“این مقاله با مجموعه مختصری از توصیه ها برای اینکه ترکیه چگونه می تواند اصلاحات مورد نیاز خود را برای دستیابی به هدف خود برای تبدیل شدن به یک اقتصاد پیشرفته تا سال 2023 دنبال کند ، پایان می یابد.

به بحث وارد شوید

مقایسه آگهی ها

مقایسه